Cat 7 Ft Grader Blades 5D9554 Cutting Edge
Description Grader B lades information Grader B lades We can manufacture and provide you the correct cutting edges for your specific needs and you'll improve output, effectiveness and reliability as soon as your earthmoving job starts. A careless choice will...
Description
Grader B
lades
information
Grader B
lades
We can manufacture and provide you the correct cutting edges for your specific needs and you'll improve output, effectiveness and reliability as soon as your earthmoving job starts. A careless choice will create numerous issues for you including, poor durability, increased costs.
Hot Tags: cat 7 ft grader blades 5d9554 cutting edge, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
4ft grader blade
,
excavator grader blade
,
8E5531
,
serrated cutting edges
,
grader end bits
,
7D1158 cutting edge
| Nome | Grader blades???5d9553 cutting edge |
| Part No. | 5D9554 |
| Unit weight | 34kgs |
| Dimension | 2133*152*16 15*5/8" |
| Application | Cat Motor grader 12G,12H,120G,120H,130G,16T,140H,135H,143H,12F |
| Service | 1. OEM Part Number or as per your drawings 2. Color: yellow or as customer required 3. Logo: No logo or customer logo by painting or stamping4. Help to identify correct bolts and nuts with the blades |
| Related Part No. | Grader blades???5D9553,5D9554,5D9556,5D9557,5D9558,5D9559,5D9561,5D9562,7D4508, 7D1158,7D1949,7D1577,4T2233,4T2242,4T2244,4T2236,9J3862,8J9821,9W2297,9W2299, 9W2301, 7T1633,7D4508,4T2237,4T3007,4T3036,4T8316, 4T8317, 4T6511, 4T6508, 138-6440, 135-9576, T66702, 75438, 232-70-12143, T66707, 234-70-12193, 75439, T74767, 234-70-12710, etc. |
| Grader end bits???6D1904,6Y2805, 7D9999, 7D2052, 8E5529, 8E5530, 8E5531,6D1948, 9W1767, 9W1768, 9J4405, 9J4406, T149152, 232-70-52190, 232-70-52180,234-70-32230, 234-70-32240,232-70-52980, etc. | |
| Material | High Carbon Steel C80 and Heart-treated Boron Steel 30MnB |
| Package | Plywood Pallets with wrap plastic wrap |
| MOQ | Total 1000kg for one order |
| Delivery time: | 20-30 days after order confirmation |
| Curved Grader Blades: | Thickness 13-25mm, Width 152-203 mm |
| Flat Grader Blades: | Thickness 16-75mm, Width 203-406 mm |
| Different type | Cutting edges for graders, grader cutting edge, motor grader cutting edges, replacement grader blades, blade grader, grader blades for tractors, serrated grader blade, grader blade cutting edge, 72 cutting edge, 7 ft grader blade, 8 ft grader blade , cutting edges for motor grader, a?| |
Produtos Relacionados
-
LS4751400JR Komatsu Bucket Lip Shroud Right Hand
bucket teethDescription LS4751400JR PC2000 Komatsu Corner Lip Shroud Right Hand, Bucket Guard, Wear Cap, Wing Shroud, KOMATSU PC3000 LOWER VERTICAL SHROUD, Replacement Komatsu Wear Protector System, Wrap around shroud, Bucket Armour, Loader Excavator Mining Tooth System...
-
DP7C8930 Wear Strip For Caterpillar Motor Grader
bucket teethDescription The DP7C8930 wear plate is a higha??quality wear part designed for Caterpillar motor graders. It is engineered to deliver excellent wear resistance and long service life under demanding working conditions. Manufactured from premium alloy steel and...
-
Cat Style Excavator Bucket Tooth 9W8552RC
bucket teethDescription C ompany Introduction yfwearparts is an experienced investment casting foundry specialized in manufacturing excavator tooth, and adapters. With fully equipped facilities, we have redundant manufacturing capabilities that enable us to produce top quality...
-
Cat Style Excavator J350 1U3352 Bucket Teeth or Tooth
bucket teethDescription C ompany Introduction Ningbo Sanjin factory produce a large inventory of bucket teeth and reliable quality bucket tooth. You can get reliable quality, factory price, quick Response and excellent service from us. All of our efforts is to make...


