Cat 7 Ft Grader Blades 5D9554 Cutting Edge
Description Grader B lades information Grader B lades We can manufacture and provide you the correct cutting edges for your specific needs and you'll improve output, effectiveness and reliability as soon as your earthmoving job starts. A careless choice will...
Description
Grader B
lades
information
Grader B
lades
We can manufacture and provide you the correct cutting edges for your specific needs and you'll improve output, effectiveness and reliability as soon as your earthmoving job starts. A careless choice will create numerous issues for you including, poor durability, increased costs.
Hot Tags: cat 7 ft grader blades 5d9554 cutting edge, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
4ft grader blade
,
excavator grader blade
,
8E5531
,
serrated cutting edges
,
grader end bits
,
7D1158 cutting edge
| Name | Grader blades???5d9553 cutting edge |
| Part No. | 5D9554 |
| Unit weight | 34kgs |
| Dimension | 2133*152*16 15*5/8" |
| Application | Cat Motor grader 12G,12H,120G,120H,130G,16T,140H,135H,143H,12F |
| Service | 1. OEM Part Number or as per your drawings 2. Color: yellow or as customer required 3. Logo: No logo or customer logo by painting or stamping4. Help to identify correct bolts and nuts with the blades |
| Related Part No. | Grader blades???5D9553,5D9554,5D9556,5D9557,5D9558,5D9559,5D9561,5D9562,7D4508, 7D1158,7D1949,7D1577,4T2233,4T2242,4T2244,4T2236,9J3862,8J9821,9W2297,9W2299, 9W2301, 7T1633,7D4508,4T2237,4T3007,4T3036,4T8316, 4T8317, 4T6511, 4T6508, 138-6440, 135-9576, T66702, 75438, 232-70-12143, T66707, 234-70-12193, 75439, T74767, 234-70-12710, etc. |
| Grader end bits???6D1904,6Y2805, 7D9999, 7D2052, 8E5529, 8E5530, 8E5531,6D1948, 9W1767, 9W1768, 9J4405, 9J4406, T149152, 232-70-52190, 232-70-52180,234-70-32230, 234-70-32240,232-70-52980, etc. | |
| Material | High Carbon Steel C80 and Heart-treated Boron Steel 30MnB |
| Package | Plywood Pallets with wrap plastic wrap |
| MOQ | Total 1000kg for one order |
| Delivery time: | 20-30 days after order confirmation |
| Curved Grader Blades: | Thickness 13-25mm, Width 152-203 mm |
| Flat Grader Blades: | Thickness 16-75mm, Width 203-406 mm |
| Different type | Cutting edges for graders, grader cutting edge, motor grader cutting edges, replacement grader blades, blade grader, grader blades for tractors, serrated grader blade, grader blade cutting edge, 72 cutting edge, 7 ft grader blade, 8 ft grader blade , cutting edges for motor grader, a?| |
Related products
-
LS4751400JR Komatsu Bucket Lip Shroud Right Hand
bucket teethDescription LS4751400JR PC2000 Komatsu Corner Lip Shroud Right Hand, Bucket Guard, Wear Cap, Wing Shroud, KOMATSU PC3000 LOWER VERTICAL SHROUD, Replacement Komatsu Wear Protector System, Wrap around shroud, Bucket Armour, Loader Excavator Mining Tooth System...
-
XS250P XS250PX 95137240 PC2000 Excavator Teeth Pin
bucket teethDescription XS250PX XS250P Hensley Mining XS Tooth Pin, Part No. XS250PX, XS250P,XS250PC, KP250C, KP250X Suitable for Bucket Tooth &Adapter, used in Excavator, Digger, Wheel Loader, Skid Steer, Backhoe Loader, Scraper, Bulldozer China Wholesale Price Buy...
-
550WS252 KOMATSU LOWER VERTICAL SHROUD
bucket teethDescription 550WS252 KOMATSU LOWER VERTICAL SHROUD, Adapter Protector, Replacement Komatsu Wear Plate System, Wear Runners, Wrap around shroud, Bucket Armour, Loader Excavator Wear Parts, Mining Tooth System and shovel lip shroud. Bucket Protection Part...
-
6Y6335 6Y6335R Bolt On Bucket Tooth For Backhoe Bucket
bucket teethDescription Product Specification F actory T our Advanced process Best performance Combining unique material with excellent heat treatment, our bucket teeth point can maximize its wear. And our design makes products more wear-resistant and durable! Perfect...


