Cat 72 Grader Cutting Edge 5d9553
Description Grader B lades information: Grader B lades Pictures Hot Tags: cat 72 grader cutting edge 5d9553, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale, 4T2242 , road grader blade , serrated grader blade ,...
Description
Grader B
lades
information:
Grader B
lades
Pictures
Hot Tags: cat 72 grader cutting edge 5d9553, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
4T2242
,
road grader blade
,
serrated grader blade
,
mini excavator grading blade
,
7D1949
,
cutting edges for motor grader
| Name | Grader cutting edge???5d9553 cutting edge |
| Part No. | 5D9553 |
| Unit weight | 29kgs |
| Dimension | 1828*152*16 13*5/8" |
| Application | Motor grader |
| Service | 1.OEM Part Number or Customer Design 2. Color: yellow or as customer required 3. Logo: No logo or customer logo by painting or stamping. |
| Related Part No. | Grader blades???5D9553,5D9554,5D9556,5D9557,5D9558,5D9559,5D9561,5D9562,7D4508, 7D1158,7D1949,7D1577,4T2233,4T2242,4T2244,4T2236,9J3862,8J9821,9W2297,9W2299, 9W2301, 7T1633,7D4508,4T2237,4T3007,4T3036,4T8316, 4T8317, 4T6511, 4T6508, 138-6440, 135-9576, T66702, 75438, 232-70-12143, T66707, 234-70-12193, 75439, T74767, 234-70-12710, etc. |
| Grader end bits???6D1904,6Y2805, 7D9999, 7D2052, 8E5529, 8E5530, 8E5531,6D1948, 9W1767, 9W1768, 9J4405, 9J4406, T149152, 232-70-52190, 232-70-52180,234-70-32230, 234-70-32240,232-70-52980, etc. | |
| Material | Grader blades: High Carbon Steel C80 and Heart-treated Boron Steel 30MnBEnd bits???Heat-treated Manganese Steel 16Mn and Heat-treated Boron Steel 30Mn |
| Package | Plywood Pallets with wrap plastic wrap |
| MOQ | 1000kg for one order |
| Delivery time: | 20-30 days after order confirmation |
| Curved Grader Blades: | Thickness 13-25mm, Width 152-203 mm |
| Flat Grader Blades: | Thickness 16-75mm, Width 203-406 mm |
| Grader end bits | Thickness 13-19mm, Width 152-280mm |
| Different type | Cutting edges for graders, grader cutting edge, motor grader cutting edges, replacement grader blades, blade grader, grader blades for tractors, serrated grader blade, grader blade cutting edge, 72 cutting edge |
| Other blades type | Cutting edges, Dozer Cutting Edge, Dozer cutting edges and end bits, Loader Bucket Edges, Excavator Cutting edge, excavator bucket blade, Scraper Cutting Edge, skid steer cutting edge, skid steer bucket cutting edge, Cutting edges for bucketsa?| |
Source: https://www.yfwearparts.com//cutting-edges/grader-blades/cat-72-grader-cutting-edge-5d9553.html
Related products
-
XS250P XS250PX 95137240 PC2000 Excavator Teeth Pin
bucket teethDescription XS250PX XS250P Hensley Mining XS Tooth Pin, Part No. XS250PX, XS250P,XS250PC, KP250C, KP250X Suitable for Bucket Tooth &Adapter, used in Excavator, Digger, Wheel Loader, Skid Steer, Backhoe Loader, Scraper, Bulldozer China Wholesale Price Buy...
-
550WS252 KOMATSU LOWER VERTICAL SHROUD
bucket teethDescription 550WS252 KOMATSU LOWER VERTICAL SHROUD, Adapter Protector, Replacement Komatsu Wear Plate System, Wear Runners, Wrap around shroud, Bucket Armour, Loader Excavator Wear Parts, Mining Tooth System and shovel lip shroud. Bucket Protection Part...
-
LS5501750JL 93295840 Komatsu PC3000 LIP SHROUD
bucket teethDescription LS5501750JL 93295840 Komatsu PC3000 Bucket Guard LH, Replacement Aftermarket OEM Parts LS5501750JL / 93295840/932-958-40 Suitable for Dozers, Loaders, Excavators, Diggers, Buy Bucket adapters, guards & sidebars, Komatsu genuine, new parts with...
-
5T2925 Wear Strip Fits Caterpillar Motor Grader Models 120G 3126 135H C7 120K.
bucket teethDescription 5T2925 STRIP -WEAR Fits Caterpillar CAT 120G 120H 120K 120K2 135H, Motor Grader Moldboard Slide Strip, WEAR STRIP fits Caterpillar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear...


