Cat Loader Bucket Cutting Edge Bolt On 4T6694
Description Loader blades information Loader B lades Picture Hot Tags: cat loader bucket cutting edge bolt on 4t6694, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale, loader bucket replacement cutting edge , loader...
Description
Loader blades
information
Loader B
lades
Picture
Hot Tags: cat loader bucket cutting edge bolt on 4t6694, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
loader bucket replacement cutting edge
,
loader blades
,
Excavator Cutting Edges
,
7I3015
,
Grader Blades
,
Weld On Replacement Loader Bucket Cutting Edges
| Nome | Bucket cutting edge bolt on |
| Part No. | 4T6694 |
| Unit weight | 11.5kgs |
| Dimension | Segment 225*280*25 2*1" |
| Bolt and nut | 4F-4042+ 2J-3507 |
| Application | CAT Wheel Loader |
| Service | 1. OEM Part Number or Customized 2. Color: yellow or as customer required 3. Logo: No logo or customer logo by painting or stamping. 4. Plow bolts and nuts available |
| Related Part No. | Loader Segment edge: 4T6695, 4T6699, 4T6696, 4T6697, 3G6395, 1U0761, 4T8091, 4T8101, 4T9123, 100-6666, 9W5737, 9W5730, 8E4569, 109-9019, 132-1037, 132-1033, T101639???T157306, 132-4715, 140-7601, 135-9295, 135-9296, 9W6747, etc. |
| Material | Heat-treated Manganese Steel 16Mn and Heat-treated Boron Steel 30MnB |
| Package | Plywood Pallets with wrap plastic wrap |
| MOQ | 1000kg for one order |
| Delivery time | 20-30 days after order confirmation |
| Loader Segment Blades | Thickness 13-75mm |
| Different type | Loader Segment edge, Loader Segment, End Cutting Edge, End Cutting Edge, Wear Plate Edge, Corner Guard Bit , Corner Guard Bit , Half arrow |
| Loader blades type | Spade base Edge, Spade Blade, bucket blades, skid steer cutting edge, skid steer bucket cutting edge, loader bucket cutting edge, cutting edges for buckets, cutting edges for loader buckets, loader cutting edge, loader bucket edges, weld on bucket cutting edge, bolt on cutting edge for bucket, etc. |
Produtos Relacionados
-
ES6697-5 ES6697-5HX Hensley Style Heel Block Shroud
bucket teethDescription Bucket Corner Protection Heel ES6697-5 (50mm), Replacement Aftermarket OEM Parts ES6697-5 / ES66975HX Weld-on Heel Shroud Corner Guard Protector suitable for Loaders, Excavators, Diggers, Bulldozers, Buy Bucket guards & sidebars Esco genuine, new...
-
DP7C8930 Wear Strip For Caterpillar Motor Grader
bucket teethDescription The DP7C8930 wear plate is a higha??quality wear part designed for Caterpillar motor graders. It is engineered to deliver excellent wear resistance and long service life under demanding working conditions. Manufactured from premium alloy steel and...
-
5T8365 Strip Wear Fits CATERPILLAR
bucket teethDescription Caterpillar Style Strip Block 5T8365 /3807418/4D7542/4461522, Motor Grader Moldboard SlideStrip, WEAR STRIP fits Caterpilar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear plates,...
-
Replacement Bucket Cutting Edges for Loaders 3G6395
bucket teethDescription Loader bucket edge information Our blades material is high strength alloy steel, which make our cutting edges and end bits more wear resistant and durable. With excellent performance, high wear resistance and nice surface finish, our blades will...


