Volvo Loader Bolt On Cutting Edges 11082666
Description Loader cutting edge information We can manufacture a wide range of Volvo cutting edges, please contact us directly if your part number is not listed. Loader cutting edge pictures Sales network yfwearparts ground engaging tool (GET) are exported to more...
Description
Loader cutting edge
information
We can manufacture a wide range of Volvo cutting edges, please contact us directly if your part number is not listed.
Loader cutting edge pictures
Sales network
yfwearparts ground engaging tool (GET) are exported to more than 55 countries over the world. And we are keeping on develop more countries. You are welcome to be our sales agent in any location in the world.
Hot Tags: volvo loader bolt on cutting edges 11082666, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
loader segment
,
7I3015
,
loader bucket edges
,
Excavator Cutting Edges
,
volvo cutting edges
,
backhoe cutting edge
| Name | Volvo cutting edges |
| Part No. | 11082666 |
| Dimension | 1818*380*30 8*1" |
| Type | DBF Bolt on center cutting edges |
| Bolt size | 1"X 3.5" |
| Model Application | Volvo Loader |
| Popular part number | 11082664???11157181???11157182???11045948???11012887???11011413???11156585???11156579???11045947???11045809???11045808, 11111761, 11111776, 11111775, 11142033, 11111055-7, 11142263, 11111888, 11111885, 11111885, etc. |
| Material | Heat-treated Manganese Steel and Heat-treated Boron Steel |
| Package | Standard Plywood Pallets with wrap plastic wrap |
| Thickness range | 13-100mm |
| MOQ | 5-10 PCS as per different blades |
| Color | Yellow, black, blue, red or others |
| Logo | Customer logo or no logo |
| Port | Ningbo, China |
| Delivery time: | 15-30 days as per order quantity |
| Service | 1. We can identify blades you need if you give the dimensions, thickness, length, width and location and size of holes. If you don't know about the dimension, please try to send pictures and tell us the machine model no.2. Professional sales staff will arrange the shipment, send you delivery pictures and prepare all document you needed.3. Patient and professional after-sale service staff will solve your problem very efficiently. |
Related products
-
Lip Wear Protection WS141LL For Kommatsu PC200
bucket teethDescription Komatsu Parts J-Bolt Lip Wear Protection WS141LL, Replacement Komatsu Weld-on Bucket Guard Lip Shrouds, Gum Guard,Base edge protector, Wrap around shroud, Bucket Armour, Loader Excavator Wear Parts, Lip Protector, Komatsu mining backhoe and shovel...
-
LS550-1750JR 93295740 HENSLEY J-Bolt Lip Shrouds
bucket teethDescription 93295740 LS5501750JR Hensley Bucket Lip Protector Replacement Aftermarket OEM Parts 93295740/LS5501750JR/932-957-40 Suitable for Dozers, Loaders, Excavators, Diggers, Buy Bucket odapters, guards & sidebars, Komatsu genuine, new parts with...
-
5T2925 Wear Strip Fits Caterpillar Motor Grader Models 120G 3126 135H C7 120K.
bucket teethDescription 5T2925 STRIP -WEAR Fits Caterpillar CAT 120G 120H 120K 120K2 135H, Motor Grader Moldboard Slide Strip, WEAR STRIP fits Caterpillar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear...
-
Cat Style Excavator J350 1U3352 Bucket Teeth or Tooth
bucket teethDescription C ompany Introduction Ningbo Sanjin factory produce a large inventory of bucket teeth and reliable quality bucket tooth. You can get reliable quality, factory price, quick Response and excellent service from us. All of our efforts is to make...


