Volvo Loader Bolt On Cutting Edges 11082666
Description Loader cutting edge information We can manufacture a wide range of Volvo cutting edges, please contact us directly if your part number is not listed. Loader cutting edge pictures Sales network yfwearparts ground engaging tool (GET) are exported to more...
Description
Loader cutting edge
information
We can manufacture a wide range of Volvo cutting edges, please contact us directly if your part number is not listed.
Loader cutting edge pictures
Sales network
yfwearparts ground engaging tool (GET) are exported to more than 55 countries over the world. And we are keeping on develop more countries. You are welcome to be our sales agent in any location in the world.
Hot Tags: volvo loader bolt on cutting edges 11082666, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
loader segment
,
7I3015
,
loader bucket edges
,
Bords de coupe pour excavatrices
,
volvo cutting edges
,
backhoe cutting edge
| Nom | Volvo cutting edges |
| Numéro de pièce | 11082666 |
| Dimension | 1818*380*30 8*1" |
| Taper | DBF Bolt on center cutting edges |
| Bolt size | 1"X 3.5" |
| Model Application | Volvo Loader |
| Popular part number | 11082664???11157181???11157182???11045948???11012887???11011413???11156585???11156579???11045947???11045809???11045808, 11111761, 11111776, 11111775, 11142033, 11111055-7, 11142263, 11111888, 11111885, 11111885, etc. |
| Matériel | Heat-treated Manganese Steel and Heat-treated Boron Steel |
| Package | Standard Plywood Pallets with wrap plastic wrap |
| Thickness range | 13-100mm |
| MOQ | 5-10 PCS as per different blades |
| Color | Yellow, black, blue, red or others |
| Logo | Customer logo or no logo |
| Port | Ningbo, China |
| Delivery time: | 15-30 days as per order quantity |
| Service | 1. We can identify blades you need if you give the dimensions, thickness, length, width and location and size of holes. If you don't know about the dimension, please try to send pictures and tell us the machine model no.2. Professional sales staff will arrange the shipment, send you delivery pictures and prepare all document you needed.3. Patient and professional after-sale service staff will solve your problem very efficiently. |
Produits similaires
-
Hensley RH550XS252CR PC3000 BUCKET ADAPTER
bucket teethDescription Komatsu PC3000 BUCKET ADAPTOR Hensley 550XS252CR 550XS252CL, Whee Loader Corner Adapter Komatsu Loader Excavator Dozer Spare Parts Casting Tooth Points, Center and Corner Tips, Komatsu Monoblock Teeth Adaptor, Replacement Parts Unitooth, Bucket...
-
6G4372 Wear Strip Fits Caterpillar 14M 14M3 16M 16M3 18M3
bucket teethDescription 6G4372 Wear Guide for Grader Engine 16M 120H 140G 140H 16G 160H, Motor Grader Moldboard Slide Strip, WEAR STRIP fits Caterpillar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear plates,...
-
5T8365 Strip Wear Fits CATERPILLAR
bucket teethDescription Caterpillar Style Strip Block 5T8365 /3807418/4D7542/4461522, Motor Grader Moldboard SlideStrip, WEAR STRIP fits Caterpilar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear plates,...
-
Daewoo DH360 Bucket Tooth Adapter 713-00032RC
bucket teethDescription Product Specificatio n Daewoo bucket tooth adapter Ningbo Sanjin production All the bucket teeth and adapters made in our foundry are used advanced lost wax investment casting process. The main process for excavator bucket teeth includes:...


