Volvo Loader Bolt On Cutting Edges 11082666
Description Loader cutting edge information We can manufacture a wide range of Volvo cutting edges, please contact us directly if your part number is not listed. Loader cutting edge pictures Sales network yfwearparts ground engaging tool (GET) are exported to more...
Description
Loader cutting edge
information
We can manufacture a wide range of Volvo cutting edges, please contact us directly if your part number is not listed.
Loader cutting edge pictures
Sales network
yfwearparts ground engaging tool (GET) are exported to more than 55 countries over the world. And we are keeping on develop more countries. You are welcome to be our sales agent in any location in the world.
Hot Tags: volvo loader bolt on cutting edges 11082666, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
loader segment
,
7I3015
,
loader bucket edges
,
Excavator Cutting Edges
,
volvo cutting edges
,
backhoe cutting edge
| Nombre | Volvo cutting edges |
| Part No. | 11082666 |
| Dimension | 1818*380*30 8*1" |
| Tipo | DBF Bolt on center cutting edges |
| Bolt size | 1"X 3.5" |
| Model Application | Volvo Loader |
| Popular part number | 11082664???11157181???11157182???11045948???11012887???11011413???11156585???11156579???11045947???11045809???11045808, 11111761, 11111776, 11111775, 11142033, 11111055-7, 11142263, 11111888, 11111885, 11111885, etc. |
| Material | Heat-treated Manganese Steel and Heat-treated Boron Steel |
| Package | Standard Plywood Pallets with wrap plastic wrap |
| Thickness range | 13-100mm |
| MOQ | 5-10 PCS as per different blades |
| Color | Yellow, black, blue, red or others |
| Logo | Customer logo or no logo |
| Port | Ningbo, China |
| Delivery time: | 15-30 days as per order quantity |
| Service | 1. We can identify blades you need if you give the dimensions, thickness, length, width and location and size of holes. If you don't know about the dimension, please try to send pictures and tell us the machine model no.2. Professional sales staff will arrange the shipment, send you delivery pictures and prepare all document you needed.3. Patient and professional after-sale service staff will solve your problem very efficiently. |
Productos relacionados
-
Hensley XS252RC Komatsu PC3000 Tooth Rock Chisel
dientes de cuboDescription XS252RC Bucket Tip for Komatsu PC3000 Excavators, Standard Rock Tooth for shovel excavators loaders, Side Pinned Tooth Pick Point Tip, Komatsu Excavator Backhoe Wheel Loader Bucket Attachments, Kmax XS Teeth System, DRP Hensley bucket teeth and...
-
5T2925 Wear Strip Fits Caterpillar Motor Grader Models 120G 3126 135H C7 120K.
dientes de cuboDescription 5T2925 STRIP -WEAR Fits Caterpillar CAT 120G 120H 120K 120K2 135H, Motor Grader Moldboard Slide Strip, WEAR STRIP fits Caterpillar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear...
-
5T8366 Strip-Wear Fits Caterpillar 120G 120H 120H ES 120H NA 120K 12G 12H 12H ES
dientes de cuboDescription The 5T8366 bucket tooth is a core weara??resistant component designed for Caterpillar (CAT) excavators. Manufactured from higha??strength manganese steel via precision casting and heat treatment, it delivers exceptional hardness, impact...
-
Replacement Bucket Cutting Edges for Loaders 3G6395
dientes de cuboDescription Loader bucket edge information Our blades material is high strength alloy steel, which make our cutting edges and end bits more wear resistant and durable. With excellent performance, high wear resistance and nice surface finish, our blades will...


