Cat 7 Foot Grader Blade Cutting Edge 7D1158
Description Grader Blades information yfwearparts PARTS quality is stable and has been exported to more than 55 countries till now and keeps increasing. Our delivery time is shorter than other suppliers. Our material is from the Chinese excellent steel supplier. So...
Description
Grader Blades information
yfwearparts PARTS quality is stable and has been exported to more than 55 countries till now and keeps increasing. Our delivery time is shorter than other suppliers. Our material is from the Chinese excellent steel supplier. So we have confidence in our products. And also we have a good after-sales service.
What's more, yfwearparts has fifteen years' experience in this field. I believe that you can always find a lower price, but you can never get the same quality. You get what you pay for.
Grader Blades Pictures
Hot Tags: cat 7 foot grader blade cutting edge 7d1158, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
carbide cutting edge
,
excavator grader blade
,
4T2242
,
5D9559
,
serrated cutting edges grader
,
road grader blades for tractors
| Name | Grader blade cutting edge, 7D1158 cutting edge |
| Part No. | 7D1158 |
| Unit weight | 49kgs |
| Dimension | DBC Grader Blade 2133*203*16 15*3/4" |
| Application | Cat Grader 14G,14H,120M,160K,160M,163H,160H,14M,140K,12M,143H |
| Our Service | 1.OEM or ODM 2. Color: yellow or as customer required 3. Logo: No logo, customer logo by painting or stamping.4. Help to Identify the correct part no. from your pictures, draft drawings or dimension (thickness, length, width and holes location)5. Help to find the correct bolts and nuts with the blades and end bits |
| Associated Part No. | 5D9553,5D9554,5D9556,5D9557,5D9558,5D9559,5D9561,5D9562,7D4508, 7D1158,7D1949,7D1577,4T2233,4T2242,4T2244,4T2236,9J3862,8J9821,9W2297,9W2299, 9W2301, 7T1633,7D4508,4T2237,4T3007,4T3036,4T8316, 4T8317, 4T6511, 4T6508, 138-6440, 135-9576, T66702, 75438, 232-70-12143, T66707, 234-70-12193, 75439, T74767, 234-70-12710, etc. |
| Material | Grader blades: High Carbon Steel C80 and Heart-treated Boron Steel 30MnB |
| Package | Plywood Pallets with wrap plastic wrap |
| MOQ | 1000kg for one order |
| Delivery time: | 20-30 days after order confirmation |
| Curved Grader Blades: | Thickness 13-25mm, Width 152-203 mm |
| OEM Part No. | Description | Material | Unit weight(kg) |
| 5D9553/7T1633 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 29.00 |
| 5D9554/7T1645 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 34.00 |
| 5D9558/7T1634 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 50.00 |
| 5D9559/7T1623 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 59.00 |
| 5D9561/7T1643 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 49.00 |
| 5D9562/7T1636 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 42.00 |
| 7D4508/7T1640 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 25.00 |
| 7D1577/7T1625 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 59.00 |
| 7D1949/7T1627 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 67.00 |
| 7D1158/7T1624 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 49.00 |
| 5D9557/7T1644 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 42.00 |
| 5D9556/7T1635 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 35.50 |
| 4T2244 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 68.00 |
| 4T2242 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 79.00 |
| 4T2233 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 79.00 |
| 4T2231 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 68.00 |
| 8E5529 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 7.50 |
| 8E5530 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 9.50 |
| 8E5531 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 7.50 |
| 7D9999 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 12.80 |
| 6D1904 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 9.60 |
| 9W1767 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 9.40 |
Related products
-
LS5501750JL 93295840 Komatsu PC3000 LIP SHROUD
bucket teethDescription LS5501750JL 93295840 Komatsu PC3000 Bucket Guard LH, Replacement Aftermarket OEM Parts LS5501750JL / 93295840/932-958-40 Suitable for Dozers, Loaders, Excavators, Diggers, Buy Bucket adapters, guards & sidebars, Komatsu genuine, new parts with...
-
DP7C8930 Wear Strip For Caterpillar Motor Grader
bucket teethDescription The DP7C8930 wear plate is a higha??quality wear part designed for Caterpillar motor graders. It is engineered to deliver excellent wear resistance and long service life under demanding working conditions. Manufactured from premium alloy steel and...
-
5T2925 Wear Strip Fits Caterpillar Motor Grader Models 120G 3126 135H C7 120K.
bucket teethDescription 5T2925 STRIP -WEAR Fits Caterpillar CAT 120G 120H 120K 120K2 135H, Motor Grader Moldboard Slide Strip, WEAR STRIP fits Caterpillar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear...
-
5T8365 Strip Wear Fits CATERPILLAR
bucket teethDescription Caterpillar Style Strip Block 5T8365 /3807418/4D7542/4461522, Motor Grader Moldboard SlideStrip, WEAR STRIP fits Caterpilar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear plates,...


