Cat 7 Foot Grader Blade Cutting Edge 7D1158
Description Grader Blades information yfwearparts PARTS quality is stable and has been exported to more than 55 countries till now and keeps increasing. Our delivery time is shorter than other suppliers. Our material is from the Chinese excellent steel supplier. So...
Description
Grader Blades information
yfwearparts PARTS quality is stable and has been exported to more than 55 countries till now and keeps increasing. Our delivery time is shorter than other suppliers. Our material is from the Chinese excellent steel supplier. So we have confidence in our products. And also we have a good after-sales service.
What's more, yfwearparts has fifteen years' experience in this field. I believe that you can always find a lower price, but you can never get the same quality. You get what you pay for.
Grader Blades Pictures
Hot Tags: cat 7 foot grader blade cutting edge 7d1158, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
carbide cutting edge
,
excavator grader blade
,
4T2242
,
5D9559
,
serrated cutting edges grader
,
road grader blades for tractors
| Nombre | Grader blade cutting edge, 7D1158 cutting edge |
| Part No. | 7D1158 |
| Unit weight | 49kgs |
| Dimension | DBC Grader Blade 2133*203*16 15*3/4" |
| Application | Cat Grader 14G,14H,120M,160K,160M,163H,160H,14M,140K,12M,143H |
| Our Service | 1.OEM or ODM 2. Color: yellow or as customer required 3. Logo: No logo, customer logo by painting or stamping.4. Help to Identify the correct part no. from your pictures, draft drawings or dimension (thickness, length, width and holes location)5. Help to find the correct bolts and nuts with the blades and end bits |
| Associated Part No. | 5D9553,5D9554,5D9556,5D9557,5D9558,5D9559,5D9561,5D9562,7D4508, 7D1158,7D1949,7D1577,4T2233,4T2242,4T2244,4T2236,9J3862,8J9821,9W2297,9W2299, 9W2301, 7T1633,7D4508,4T2237,4T3007,4T3036,4T8316, 4T8317, 4T6511, 4T6508, 138-6440, 135-9576, T66702, 75438, 232-70-12143, T66707, 234-70-12193, 75439, T74767, 234-70-12710, etc. |
| Material | Grader blades: High Carbon Steel C80 and Heart-treated Boron Steel 30MnB |
| Package | Plywood Pallets with wrap plastic wrap |
| MOQ | 1000kg for one order |
| Delivery time: | 20-30 days after order confirmation |
| Curved Grader Blades: | Thickness 13-25mm, Width 152-203 mm |
| OEM Part No. | Description | Material | Unit weight(kg) |
| 5D9553/7T1633 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 29.00 |
| 5D9554/7T1645 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 34.00 |
| 5D9558/7T1634 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 50.00 |
| 5D9559/7T1623 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 59.00 |
| 5D9561/7T1643 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 49.00 |
| 5D9562/7T1636 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 42.00 |
| 7D4508/7T1640 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 25.00 |
| 7D1577/7T1625 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 59.00 |
| 7D1949/7T1627 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 67.00 |
| 7D1158/7T1624 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 49.00 |
| 5D9557/7T1644 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 42.00 |
| 5D9556/7T1635 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 35.50 |
| 4T2244 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 68.00 |
| 4T2242 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 79.00 |
| 4T2233 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 79.00 |
| 4T2231 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 68.00 |
| 8E5529 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 7.50 |
| 8E5530 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 9.50 |
| 8E5531 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 7.50 |
| 7D9999 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 12.80 |
| 6D1904 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 9.60 |
| 9W1767 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 9.40 |
Productos relacionados
-
Komatsu Bucket Lip Shrouds LS4751400JL
dientes de cuboDescription LS4751400JL PC2000 Komatsu Corner Lip Shroud Left Hand, Bucket Guard, Wear Cap, Wing Shroud, KOMATSU PC3000 LOWER VERTICAL SHROUD, Replacement Komatsu Wear Protector System, Wrap around shroud, Bucket Armour, Loader Excavator Mining Tooth System...
-
Lip Wear Protection WS141LL For Kommatsu PC200
dientes de cuboDescription Komatsu Parts J-Bolt Lip Wear Protection WS141LL, Replacement Komatsu Weld-on Bucket Guard Lip Shrouds, Gum Guard,Base edge protector, Wrap around shroud, Bucket Armour, Loader Excavator Wear Parts, Lip Protector, Komatsu mining backhoe and shovel...
-
LS5501750J Heavy GET Parts Lip Shroud
dientes de cuboDescription LS5501750J Komatsu BUCKET CENTER PROTECTION, Replacement Aftermarket OEM Parts 93295940/LS5501750J/932-959-40 Suitable for Dozers, Loaders, Excavators, Diggers, Buy Bucket odapters, guards & sidebars, Komatsu genuine, new parts with delivery,...
-
6G4372 Wear Strip Fits Caterpillar 14M 14M3 16M 16M3 18M3
dientes de cuboDescription 6G4372 Wear Guide for Grader Engine 16M 120H 140G 140H 16G 160H, Motor Grader Moldboard Slide Strip, WEAR STRIP fits Caterpillar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear plates,...


