Cat 7 Foot Grader Blade Cutting Edge 7D1158
Description Grader Blades information yfwearparts PARTS quality is stable and has been exported to more than 55 countries till now and keeps increasing. Our delivery time is shorter than other suppliers. Our material is from the Chinese excellent steel supplier. So...
Description
Grader Blades information
yfwearparts PARTS quality is stable and has been exported to more than 55 countries till now and keeps increasing. Our delivery time is shorter than other suppliers. Our material is from the Chinese excellent steel supplier. So we have confidence in our products. And also we have a good after-sales service.
What's more, yfwearparts has fifteen years' experience in this field. I believe that you can always find a lower price, but you can never get the same quality. You get what you pay for.
Grader Blades Pictures
Hot Tags: cat 7 foot grader blade cutting edge 7d1158, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
carbide cutting edge
,
excavator grader blade
,
4T2242
,
5D9559
,
serrated cutting edges grader
,
road grader blades for tractors
| Nom | Grader blade cutting edge, 7D1158 cutting edge |
| Numéro de pièce | 7D1158 |
| Unit weight | 49kgs |
| Dimension | DBC Grader Blade 2133*203*16 15*3/4" |
| Application | Cat Grader 14G,14H,120M,160K,160M,163H,160H,14M,140K,12M,143H |
| Our Service | 1.OEM or ODM 2. Color: yellow or as customer required 3. Logo: No logo, customer logo by painting or stamping.4. Help to Identify the correct part no. from your pictures, draft drawings or dimension (thickness, length, width and holes location)5. Help to find the correct bolts and nuts with the blades and end bits |
| Associated Part No. | 5D9553,5D9554,5D9556,5D9557,5D9558,5D9559,5D9561,5D9562,7D4508, 7D1158,7D1949,7D1577,4T2233,4T2242,4T2244,4T2236,9J3862,8J9821,9W2297,9W2299, 9W2301, 7T1633,7D4508,4T2237,4T3007,4T3036,4T8316, 4T8317, 4T6511, 4T6508, 138-6440, 135-9576, T66702, 75438, 232-70-12143, T66707, 234-70-12193, 75439, T74767, 234-70-12710, etc. |
| Matériel | Grader blades: High Carbon Steel C80 and Heart-treated Boron Steel 30MnB |
| Package | Plywood Pallets with wrap plastic wrap |
| MOQ | 1000kg for one order |
| Delivery time: | 20-30 days after order confirmation |
| Curved Grader Blades: | Thickness 13-25mm, Width 152-203 mm |
| OEM Part No. | Description | Matériel | Unit weight(kg) |
| 5D9553/7T1633 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 29.00 |
| 5D9554/7T1645 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 34.00 |
| 5D9558/7T1634 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 50.00 |
| 5D9559/7T1623 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 59.00 |
| 5D9561/7T1643 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 49.00 |
| 5D9562/7T1636 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 42.00 |
| 7D4508/7T1640 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 25.00 |
| 7D1577/7T1625 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 59.00 |
| 7D1949/7T1627 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 67.00 |
| 7D1158/7T1624 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 49.00 |
| 5D9557/7T1644 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 42.00 |
| 5D9556/7T1635 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 35.50 |
| 4T2244 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 68.00 |
| 4T2242 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 79.00 |
| 4T2233 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 79.00 |
| 4T2231 | DBF Grader Blades | C80 Carbon Steel/30MnB | 68.00 |
| 8E5529 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 7.50 |
| 8E5530 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 9.50 |
| 8E5531 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 7.50 |
| 7D9999 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 12.80 |
| 6D1904 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 9.60 |
| 9W1767 | Grader End Bit | 16Mn(Q345B)/30MnB | 9.40 |
Produits similaires
-
LS5501750J Heavy GET Parts Lip Shroud
bucket teethDescription LS5501750J Komatsu BUCKET CENTER PROTECTION, Replacement Aftermarket OEM Parts 93295940/LS5501750J/932-959-40 Suitable for Dozers, Loaders, Excavators, Diggers, Buy Bucket odapters, guards & sidebars, Komatsu genuine, new parts with delivery,...
-
5T2925 Wear Strip Fits Caterpillar Motor Grader Models 120G 3126 135H C7 120K.
bucket teethDescription 5T2925 STRIP -WEAR Fits Caterpillar CAT 120G 120H 120K 120K2 135H, Motor Grader Moldboard Slide Strip, WEAR STRIP fits Caterpillar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear...
-
5T8367 Caterpillar BronzeWear-Strip
bucket teethDescription 5T8367 Caterpillar Bronze Wear-Strip, Motor Grader Moldboard Slide Strip, WEAR STRIP fits Caterpillar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear plates, CATERPlLLAR Loader...
-
Cat Style Excavator Bucket Tooth 9W8552RC
bucket teethDescription C ompany Introduction yfwearparts is an experienced investment casting foundry specialized in manufacturing excavator tooth, and adapters. With fully equipped facilities, we have redundant manufacturing capabilities that enable us to produce top quality...


