Komatsu Hot Cupped End Bits for Dozer 17M-71-21930 17M-71-21940
Description Komatsu end bit information S ervice - We manufacture a wide range of grader cutting edges and end bits to suit a variety of grader Model and cover brand of Caterpillar, Komatsu, John Deere, Volvo, Case etc. - We can produce OEM part number or...
Description
Komatsu end bit
information
S
ervice
- We manufacture a wide range of grader cutting edges and end bits to suit a variety of grader Model and cover brand of Caterpillar, Komatsu, John Deere, Volvo, Case etc.
- We can produce OEM part number or make as per your drawings or requests.
-We can identify blades you need if you give the dimensions, thickness, length, width and location and size of holes. If you don't know about the dimension, please try to send pictures and tell us the machine model no.
-Professional sales staff will arrange the shipment, send you pictures and prepare all document you needed.
-Patience and professional pre-sale, in-sale, and after-sale services staff will answer and solve your problem very efficiently.
Komatsu end bit pictures
Popular Komatsu end bits
Hot Tags: komatsu hot cupped end bits for dozer 17m-71-21930 17m-71-21940, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
dozer cutting edges and end bits
,
equipment cutting edges
,
68 bucket cutting edge
,
end bits for dozer
,
6J8814
,
caterpillar dozer blades
| Nom | Komatsu end bit, end bit dozer |
| Numéro de pièce | 17M-71-21930, 17M-71-21940 |
| Taper | Hot cupped end bits |
| Dimension | 692*315*40 7*1" |
| Unit weight | 67kgs |
| Bolt and nut | 17A-71-12451+17M-71-21530 |
| Application | Komatsu Dozer D155A, D155AX, D155AX, D275A |
| Popular item | 175-71-22272/175-71-22282, 195-71-11173/195-71-11183, 175-70-21136/175-70-21126, 140-70-11170/140-70-11180, 14X-71-11330/14X-71-11340, 144-70-11180/144-70-11170, 195-71-61930/195-71-61940, 195-71-51630/195-71-51640, 17M-71-21930/17M-71-21940, 150-70-21346/150-70-21356, 144-70-11251/144-70-11261, 13F-Z27-1581/13F-Z27-1571, 13F-Z27-1581/13F-Z27-1571, etc. |
| Matériel | Heat-treated Manganese Steel 16Mn and Heat-treated Boron Steel 30MnB |
| Color | Yellow or as customer required |
| Logo | No logo or customer logo by painting or stamping |
| Package | Plywood Pallets with plastic wrap |
| MOQ | Total 1000kg for one order |
| Delivery time | 20-30 days after order confirmation |
| Thickness | End Bit:16-75mm |
| Different type | Hot cupped end bit, level cut end bit |
| OEM Part No. | Description | Unit weight(kg) |
| 175-71-22271 | Dozer End Bits | 42.10 |
| 175-71-22281 | Dozer End Bits | 42.10 |
| 150-70-21346 | Dozer End Bits | 25.00 |
| 150-70-21356 | Dozer End Bits | 25.00 |
| 175-71-22272 | Dozer End Bits | 39.60 |
| 175-71-22282 | Dozer End Bits | 39.60 |
| 195-71-11173 | Dozer End Bits | 62.60 |
| 195-71-11183 | Dozer End Bits | 62.60 |
| 175-70-21136 | Dozer End Bits | 32.20 |
| 175-70-21126 | Dozer End Bits | 32.20 |
| 140-70-11170 | Dozer End Bits | 14.70 |
| 140-70-11180 | Dozer End Bits | 14.70 |
| 17M-71-21940 | Dozer End Bit | 67.00 |
| 17M-71-21930 | Dozer End Bit | 67.00 |
| 195-71-61940 | Dozer End Bit | 111.00 |
| 195-71-61930 | Dozer End Bit | 111.00 |
Produits similaires
-
Hensley RH550XS252CR PC3000 BUCKET ADAPTER
bucket teethDescription Komatsu PC3000 BUCKET ADAPTOR Hensley 550XS252CR 550XS252CL, Whee Loader Corner Adapter Komatsu Loader Excavator Dozer Spare Parts Casting Tooth Points, Center and Corner Tips, Komatsu Monoblock Teeth Adaptor, Replacement Parts Unitooth, Bucket...
-
LS5501750J Heavy GET Parts Lip Shroud
bucket teethDescription LS5501750J Komatsu BUCKET CENTER PROTECTION, Replacement Aftermarket OEM Parts 93295940/LS5501750J/932-959-40 Suitable for Dozers, Loaders, Excavators, Diggers, Buy Bucket odapters, guards & sidebars, Komatsu genuine, new parts with delivery,...
-
6Y6335 6Y6335R Bolt On Bucket Tooth For Backhoe Bucket
bucket teethDescription Product Specification F actory T our Advanced process Best performance Combining unique material with excellent heat treatment, our bucket teeth point can maximize its wear. And our design makes products more wear-resistant and durable! Perfect...
-
Cat Style Excavator Bucket Tooth 9W8552RC
bucket teethDescription C ompany Introduction yfwearparts is an experienced investment casting foundry specialized in manufacturing excavator tooth, and adapters. With fully equipped facilities, we have redundant manufacturing capabilities that enable us to produce top quality...


