Komatsu Hot Cupped End Bits for Dozer 17M-71-21930 17M-71-21940
Description Komatsu end bit information S ervice - We manufacture a wide range of grader cutting edges and end bits to suit a variety of grader Model and cover brand of Caterpillar, Komatsu, John Deere, Volvo, Case etc. - We can produce OEM part number or...
Description
Komatsu end bit
information
S
ervice
- We manufacture a wide range of grader cutting edges and end bits to suit a variety of grader Model and cover brand of Caterpillar, Komatsu, John Deere, Volvo, Case etc.
- We can produce OEM part number or make as per your drawings or requests.
-We can identify blades you need if you give the dimensions, thickness, length, width and location and size of holes. If you don't know about the dimension, please try to send pictures and tell us the machine model no.
-Professional sales staff will arrange the shipment, send you pictures and prepare all document you needed.
-Patience and professional pre-sale, in-sale, and after-sale services staff will answer and solve your problem very efficiently.
Komatsu end bit pictures
Popular Komatsu end bits
Hot Tags: komatsu hot cupped end bits for dozer 17m-71-21930 17m-71-21940, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
dozer cutting edges and end bits
,
equipment cutting edges
,
68 bucket cutting edge
,
end bits for dozer
,
6J8814
,
caterpillar dozer blades
| Nombre | Komatsu end bit, end bit dozer |
| Part No. | 17M-71-21930, 17M-71-21940 |
| Tipo | Hot cupped end bits |
| Dimension | 692*315*40 7*1" |
| Unit weight | 67kgs |
| Bolt and nut | 17A-71-12451+17M-71-21530 |
| Application | Komatsu Dozer D155A, D155AX, D155AX, D275A |
| Popular item | 175-71-22272/175-71-22282, 195-71-11173/195-71-11183, 175-70-21136/175-70-21126, 140-70-11170/140-70-11180, 14X-71-11330/14X-71-11340, 144-70-11180/144-70-11170, 195-71-61930/195-71-61940, 195-71-51630/195-71-51640, 17M-71-21930/17M-71-21940, 150-70-21346/150-70-21356, 144-70-11251/144-70-11261, 13F-Z27-1581/13F-Z27-1571, 13F-Z27-1581/13F-Z27-1571, etc. |
| Material | Heat-treated Manganese Steel 16Mn and Heat-treated Boron Steel 30MnB |
| Color | Yellow or as customer required |
| Logo | No logo or customer logo by painting or stamping |
| Package | Plywood Pallets with plastic wrap |
| MOQ | Total 1000kg for one order |
| Delivery time | 20-30 days after order confirmation |
| Thickness | End Bit:16-75mm |
| Different type | Hot cupped end bit, level cut end bit |
| OEM Part No. | Description | Unit weight(kg) |
| 175-71-22271 | Dozer End Bits | 42.10 |
| 175-71-22281 | Dozer End Bits | 42.10 |
| 150-70-21346 | Dozer End Bits | 25.00 |
| 150-70-21356 | Dozer End Bits | 25.00 |
| 175-71-22272 | Dozer End Bits | 39.60 |
| 175-71-22282 | Dozer End Bits | 39.60 |
| 195-71-11173 | Dozer End Bits | 62.60 |
| 195-71-11183 | Dozer End Bits | 62.60 |
| 175-70-21136 | Dozer End Bits | 32.20 |
| 175-70-21126 | Dozer End Bits | 32.20 |
| 140-70-11170 | Dozer End Bits | 14.70 |
| 140-70-11180 | Dozer End Bits | 14.70 |
| 17M-71-21940 | Dozer End Bit | 67.00 |
| 17M-71-21930 | Dozer End Bit | 67.00 |
| 195-71-61940 | Dozer End Bit | 111.00 |
| 195-71-61930 | Dozer End Bit | 111.00 |
Productos relacionados
-
LS5501750JL 93295840 Komatsu PC3000 LIP SHROUD
dientes de cuboDescription LS5501750JL 93295840 Komatsu PC3000 Bucket Guard LH, Replacement Aftermarket OEM Parts LS5501750JL / 93295840/932-958-40 Suitable for Dozers, Loaders, Excavators, Diggers, Buy Bucket adapters, guards & sidebars, Komatsu genuine, new parts with...
-
5T2925 Wear Strip Fits Caterpillar Motor Grader Models 120G 3126 135H C7 120K.
dientes de cuboDescription 5T2925 STRIP -WEAR Fits Caterpillar CAT 120G 120H 120K 120K2 135H, Motor Grader Moldboard Slide Strip, WEAR STRIP fits Caterpillar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear...
-
5T8365 Strip Wear Fits CATERPILLAR
dientes de cuboDescription Caterpillar Style Strip Block 5T8365 /3807418/4D7542/4461522, Motor Grader Moldboard SlideStrip, WEAR STRIP fits Caterpilar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear plates,...
-
Daewoo DH360 Bucket Tooth Adapter 713-00032RC
dientes de cuboDescription Product Specificatio n Daewoo bucket tooth adapter Ningbo Sanjin production All the bucket teeth and adapters made in our foundry are used advanced lost wax investment casting process. The main process for excavator bucket teeth includes:...


