Heavy Equipment Bulldozer Cutting Edges and End Bits 17M-71-21550
Description Komatsu blades information Popular bulldozer Cutting edge Bulldozer cutting edge Pictures REASONS TO CHOOSE US Quality Assurance We care about the whole process from raw material to finish products. We focus both on inner quality and also on...
Description
Komatsu blades
information
Popular bulldozer Cutting edge
Bulldozer cutting edge Pictures
REASONS TO CHOOSE US
Quality Assurance
We care about the whole process from raw material to finish products. We focus both on inner quality and also on surface. It's our company soul to make customer received with perfect products.
Advanced Facility
Factory equipped with advanced production facilities can present you with guaranteed quality, strong R&D ability and excellent service. We can always be your competent business partner.
Fast Delivery
Perfect delivery time can be realized by our advanced machines and production team. And we also enjoy the convenient water transportation of the Ningbo seaport which can delivery containers to all over the world, it only takes one hour from our factory to the Ningbo port.
Industry Expertise
Talented people are valued here no matter what he or she do. We work hard to apply our rich experience and idea to help customer cases. We are dedicated to making out the premium G.E.T. parts for customers.
24-Hour Care
Thanks for the dedicated and hard-working people here. We can provide 24-Hour Care for customers worldwide. Just remember yfwearparts staff can support your business with 24-hour a day.
Hot Tags: heavy equipment bulldozer cutting edges and end bits 17m-71-21550, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
end bits for dozer
,
bulldozer blades
,
68 bucket cutting edge
,
dozer blade cutting edge
,
equipment cutting edges
,
175 71 22272
| Nombre | Bulldozer cutting edges and end bits, heavy equipment cutting edges |
| Part No. | 17M-71-21550 |
| Tipo | |> Cutting Edge |
| Dimension | 1088*330*30 7*1" |
| Single weight | 78kgs |
| Bolt and nut | 195-71-52280 +17M-71-21530 |
| Application | Komatsu Dozer D275A |
| Material | Heat-treated Manganese Steel and Heat-treated Boron Steel |
| Color | Yellow or as customer required |
| Logo | No logo or customer logo |
| Package | Plywood Pallets with plastic wrap |
| MOQ | Total 1000kg for one order |
| Delivery time | 15-30 days as per order quantity |
| Price terms | FOB Ningbo or CIF, C&F, EXW |
| Nature of Business | Manufacturer |
| Part No. | Description | Unit weight(kg) |
| 175-71-11242 | DBF Cutting Edges | 69.80 |
| 175-71-22271 | Dozer End Bits | 42.10 |
| 175-71-22281 | Dozer End Bits | 42.10 |
| 154-70-11314 | DBF Cutting Edges | 54.50 |
| 150-70-21346 | Dozer End Bits | 25.00 |
| 150-70-21356 | Dozer End Bits | 25.00 |
| 175-70-21115 | DBF Cutting Edges | 65.40 |
| 175-70-26310 | DBF Cutting Edges | 49.40 |
| 175-71-22272 | Dozer End Bits | 39.60 |
| 175-71-22282 | Dozer End Bits | 39.60 |
| 195-71-11173 | Dozer End Bits | 62.60 |
| 195-71-11183 | Dozer End Bits | 62.60 |
| 195-71-11654 | DBF Cutting Edges | 77.50 |
| 175-70-21136 | Dozer End Bits | 32.20 |
| 175-70-21126 | Dozer End Bits | 32.20 |
| 144-70-11131 | DBF Cutting Edges | 45.40 |
| 154-81-11191 | DBF Cutting Edges | 39.50 |
| 144-920-1120 | DBF Cutting Edges | 40.00 |
| 140-70-11170 | Dozer End Bits | 14.70 |
| 140-70-11180 | Dozer End Bits | 14.70 |
| 17M-71-21550 | DBF Cutting Edges | 79.30 |
| 17M-71-21940 | Dozer End Bit | 67.00 |
| 17M-71-21930 | Dozer End Bit | 67.00 |
| 198-71-11181 | DBF Cutting Edges | 143.00 |
| 198-72-11181 | DBF Cutting Edges | 101.00 |
| 195-71-61940 | Dozer End Bit | 111.00 |
| 195-71-61930 | Dozer End Bit | 111.00 |
| 195-71-61550 | DBF Cutting Edges | 105.60 |
Productos relacionados
-
LS5501750J Heavy GET Parts Lip Shroud
dientes de cuboDescription LS5501750J Komatsu BUCKET CENTER PROTECTION, Replacement Aftermarket OEM Parts 93295940/LS5501750J/932-959-40 Suitable for Dozers, Loaders, Excavators, Diggers, Buy Bucket odapters, guards & sidebars, Komatsu genuine, new parts with delivery,...
-
DP7C8930 Wear Strip For Caterpillar Motor Grader
dientes de cuboDescription The DP7C8930 wear plate is a higha??quality wear part designed for Caterpillar motor graders. It is engineered to deliver excellent wear resistance and long service life under demanding working conditions. Manufactured from premium alloy steel and...
-
5T8367 Caterpillar BronzeWear-Strip
dientes de cuboDescription 5T8367 Caterpillar Bronze Wear-Strip, Motor Grader Moldboard Slide Strip, WEAR STRIP fits Caterpillar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear plates, CATERPlLLAR Loader...
-
Daewoo DH360 Bucket Tooth Adapter 713-00032RC
dientes de cuboDescription Product Specificatio n Daewoo bucket tooth adapter Ningbo Sanjin production All the bucket teeth and adapters made in our foundry are used advanced lost wax investment casting process. The main process for excavator bucket teeth includes:...


