Cat Dozer Double Bevel Cutting Edges 7T9125
Description Dozer cutting edge information Popular dozer cutting edge Dozer cutting edge pictures FAQ 1) Q: Are you factory or trading company? Where is your factory? A: We are surely factory located in Ningbo City. And it will take about 2 hours by...
Description
Dozer cutting edge
information
Popular dozer cutting edge
Dozer cutting edge pictures
Perguntas frequentes
1) Q: Are you factory or trading company? Where is your factory?
A: We are surely factory located in Ningbo City. And it will take about 2 hours by high-speed train from Shanghai to Ningbo. There is a big port Ningbo Port here to ship containers to all over the world.
2) Q: Can we make our own logo on your products?
A: Yes, we can make your logo by casting on bucket teeth and by stamping or painting on the blades.
3) Q: How many colors for the products? Can we change the color?
A: Normally we make it yellow, and we could change the color if you require, but we need to increase the price a little because it has a cost if we change the color on our painting line.
4) Q: How about your warranty?
A: Our warranty time is 12 months after shipment. We can provide free replacement if it is broken under normal work condition, but the warranty does not apply to any part which have been subject to misuse, neglect, accident, or not installed according to instructions and specifications.
5) Q: If I send you a drawing, can you make as my drawing? Can you make customized products?
A: Yes, we can make products according to your drawing, samples or even idea. Contact us for more details.
6) Q: I only know the machine model no., can you find the correct items for me?
A: Yes, please tell me the machine no., products pictures or dimensions, we will try best to find the correct part number.
Hot Tags: cat dozer double bevel cutting edges 7t9125, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
66 bolt on cutting edge
,
end bits for dozer
,
replacement cutting edge for front end loader bucket
,
double bevel cutting edge
,
komatsu cutting edge
,
shank guards
| Nome | Dozer cutting edges |
| Part No. | 7T9125 |
| Tipo | DBF Cutting Edges |> |
| Dimension | 803*330*35 5*1" |
| Unit weight | 67kgs |
| Bolt and nut | 4F4042 + 2J3507 |
| Application | Caterpillar Dozer D8, D9 |
| Service | OEM&ODM or Customized |
| Material | Heat-treated 16Mn and Heat-treated 30MnB Boron Steel |
| Color | Yellow or as customer required |
| Logo | No logo or customer logo |
| Package | Plywood Pallets with plastic wrap |
| MOQ | 1000kg for one order |
| Delivery time | 15-30 days after order confirmation |
| Thickness | Cutting Edges: 13mm to 80mm |
| Dozer blades | cat cutting edge, double bevel cutting edge, dozer cutting edges for sale, bulldozer blades, dozer blade skid steera?|a?| |
| Model | Center Edge | Qty Req | End Edge | Qty Req |
| D3C, D4C | 4T6230 | 2 | 6Y58396Y5840 | 11 |
| D4 | 4T2977 | 2 | 3G83213G8322 | 11 |
| D5 | 4T2978 | 1 | 3G82953G8296 | 11 |
| D6C | 4T3009 | 2 | 3G82973G8298 | 11 |
| D8K | 4T2988 | 3 | 3G83013G8302 | 11 |
| D8L | 4T29984T2987 | 22 | 3G83173G8318 | 11 |
| D8N | 4T63816Y5540 | 12 | 8E41938E4194 | 11 |
| D9N | 6Y55386Y5540 | 12 | 8E41978E4196 | 11 |
| D10N | 9W66099W6608 | 22 | 8E41998E4198 | 11 |
Produtos Relacionados
-
Hensley XS252RC Komatsu PC3000 Tooth Rock Chisel
bucket teethDescription XS252RC Bucket Tip for Komatsu PC3000 Excavators, Standard Rock Tooth for shovel excavators loaders, Side Pinned Tooth Pick Point Tip, Komatsu Excavator Backhoe Wheel Loader Bucket Attachments, Kmax XS Teeth System, DRP Hensley bucket teeth and...
-
96089140, 550XS252CL HENSLEY PC3000 Adapter LH
bucket teethDescription 96089140, 55OXS252CL HENSLEY PC3000 Adapter LH, Bucket Welded on Adapter, HENSLEY Komatsu KMAX Bucket Adapter, Excavator LoaderBackhoe Skd Steer Atachment Point Holder, Hensley Style Standard Bucket Side Pin Tooth Adapters, OEM Aftermarket Komatsu...
-
LS550-1750JR 93295740 HENSLEY J-Bolt Lip Shrouds
bucket teethDescription 93295740 LS5501750JR Hensley Bucket Lip Protector Replacement Aftermarket OEM Parts 93295740/LS5501750JR/932-957-40 Suitable for Dozers, Loaders, Excavators, Diggers, Buy Bucket odapters, guards & sidebars, Komatsu genuine, new parts with...
-
6Y6335 6Y6335R Bolt On Bucket Tooth For Backhoe Bucket
bucket teethDescription Product Specification F actory T our Advanced process Best performance Combining unique material with excellent heat treatment, our bucket teeth point can maximize its wear. And our design makes products more wear-resistant and durable! Perfect...


