Cat Dozer Double Bevel Cutting Edges 7T9125
Description Dozer cutting edge information Popular dozer cutting edge Dozer cutting edge pictures FAQ 1) Q: Are you factory or trading company? Where is your factory? A: We are surely factory located in Ningbo City. And it will take about 2 hours by...
Description
Dozer cutting edge
information
Popular dozer cutting edge
Dozer cutting edge pictures
FAQ
1) Q: Are you factory or trading company? Where is your factory?
A: We are surely factory located in Ningbo City. And it will take about 2 hours by high-speed train from Shanghai to Ningbo. There is a big port Ningbo Port here to ship containers to all over the world.
2) Q: Can we make our own logo on your products?
A: Yes, we can make your logo by casting on bucket teeth and by stamping or painting on the blades.
3) Q: How many colors for the products? Can we change the color?
A: Normally we make it yellow, and we could change the color if you require, but we need to increase the price a little because it has a cost if we change the color on our painting line.
4) Q: How about your warranty?
A: Our warranty time is 12 months after shipment. We can provide free replacement if it is broken under normal work condition, but the warranty does not apply to any part which have been subject to misuse, neglect, accident, or not installed according to instructions and specifications.
5) Q: If I send you a drawing, can you make as my drawing? Can you make customized products?
A: Yes, we can make products according to your drawing, samples or even idea. Contact us for more details.
6) Q: I only know the machine model no., can you find the correct items for me?
A: Yes, please tell me the machine no., products pictures or dimensions, we will try best to find the correct part number.
Hot Tags: cat dozer double bevel cutting edges 7t9125, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
66 bolt on cutting edge
,
end bits for dozer
,
replacement cutting edge for front end loader bucket
,
double bevel cutting edge
,
komatsu cutting edge
,
shank guards
| Name | Dozer cutting edges |
| Part No. | 7T9125 |
| Type | DBF Cutting Edges |> |
| Dimension | 803*330*35 5*1" |
| Unit weight | 67kgs |
| Bolt and nut | 4F4042 + 2J3507 |
| Application | Caterpillar Dozer D8, D9 |
| Service | OEM&ODM or Customized |
| Material | Heat-treated 16Mn and Heat-treated 30MnB Boron Steel |
| Color | Yellow or as customer required |
| Logo | No logo or customer logo |
| Package | Plywood Pallets with plastic wrap |
| MOQ | 1000kg for one order |
| Delivery time | 15-30 days after order confirmation |
| Thickness | Cutting Edges: 13mm to 80mm |
| Dozer blades | cat cutting edge, double bevel cutting edge, dozer cutting edges for sale, bulldozer blades, dozer blade skid steera?|a?| |
| Model | Center Edge | Qty Req | End Edge | Qty Req |
| D3C, D4C | 4T6230 | 2 | 6Y58396Y5840 | 11 |
| D4 | 4T2977 | 2 | 3G83213G8322 | 11 |
| D5 | 4T2978 | 1 | 3G82953G8296 | 11 |
| D6C | 4T3009 | 2 | 3G82973G8298 | 11 |
| D8K | 4T2988 | 3 | 3G83013G8302 | 11 |
| D8L | 4T29984T2987 | 22 | 3G83173G8318 | 11 |
| D8N | 4T63816Y5540 | 12 | 8E41938E4194 | 11 |
| D9N | 6Y55386Y5540 | 12 | 8E41978E4196 | 11 |
| D10N | 9W66099W6608 | 22 | 8E41998E4198 | 11 |
Related products
-
Hensley XS252RC Komatsu PC3000 Tooth Rock Chisel
bucket teethDescription XS252RC Bucket Tip for Komatsu PC3000 Excavators, Standard Rock Tooth for shovel excavators loaders, Side Pinned Tooth Pick Point Tip, Komatsu Excavator Backhoe Wheel Loader Bucket Attachments, Kmax XS Teeth System, DRP Hensley bucket teeth and...
-
96089140, 550XS252CL HENSLEY PC3000 Adapter LH
bucket teethDescription 96089140, 55OXS252CL HENSLEY PC3000 Adapter LH, Bucket Welded on Adapter, HENSLEY Komatsu KMAX Bucket Adapter, Excavator LoaderBackhoe Skd Steer Atachment Point Holder, Hensley Style Standard Bucket Side Pin Tooth Adapters, OEM Aftermarket Komatsu...
-
550WS252 KOMATSU LOWER VERTICAL SHROUD
bucket teethDescription 550WS252 KOMATSU LOWER VERTICAL SHROUD, Adapter Protector, Replacement Komatsu Wear Plate System, Wear Runners, Wrap around shroud, Bucket Armour, Loader Excavator Wear Parts, Mining Tooth System and shovel lip shroud. Bucket Protection Part...
-
5T8366 Strip-Wear Fits Caterpillar 120G 120H 120H ES 120H NA 120K 12G 12H 12H ES
bucket teethDescription The 5T8366 bucket tooth is a core weara??resistant component designed for Caterpillar (CAT) excavators. Manufactured from higha??strength manganese steel via precision casting and heat treatment, it delivers exceptional hardness, impact...


