Komatsu Cutting Edges and End Bits for Dozer 175-71-22272 175-71-22282
Description Komatsu dozer end bit information Komatsu dozer end bit pictures FAQ 1) Q: Can you tell me what is the material for your cutting edges? A: We can provide C80 carbon steel and 30MnB heat-treated boron steel for curved grader blades; 16Mn...
Description
Komatsu dozer end bit
information
Komatsu dozer end bit pictures
FAQ
1)
Q:
Can you tell me
what is
the
material for
your
cutting edges?
A: We can provide C80 carbon steel and 30MnB heat-treated boron steel for curved grader blades; 16Mn heat-treated manganese steel and 30MnB heat-treated boron steel for flat cutting edges and end bits.
2)
Q: What
'
s the hardness of your cutting edges and end bits?
A: HB280-320 for C80 carbon steel.
HB330-370 for manganese steel and HB440-480 for boron steel.
3)
Q:
Can
you tell me the longest size you can make for cutting edges? And the widest dimension?
A: It is 4000mm for longest and 800mm for widest.
4)
Q: How do you control the quality?
A: We have in-process inspectors to check all dimension and the hardness. We also have final inspectors to check everything???dimension, holes distance, hardness???before packing.
5)
Q: Could you provide the test report/material certificate?
A: Yes, of course. We can provide you detailed report with material composition and performance.
6
)
Q: If I send you a drawing, can you make as my drawing? Can you make customized products?
A: Yes, send us your drawing or detailed dimension, we will provide you the formal drawings to check.
Hot Tags: komatsu cutting edges and end bits for dozer 175-71-22272 175-71-22282, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
68 bucket cutting edge
,
cutting edge blades
,
195 70 12492
,
195 71 11654
,
equipment cutting edges
,
bulldozer cutting edge
| Nom | Komatsu end bit, end bit dozer |
| Numéro de pièce | 175-71-22272 175-71-22282 |
| Taper | Hot cupped end bits |
| Dimension | 540*254*40 7*7/8" |
| Unit weight | 39.6kgs |
| Bolt and nut | 02090-11495+02290-11422 |
| Application | Komatsu Dozer D61EX, D65E, D65EX, D135A, D155A |
| Popular item | 175-71-22272/175-71-22282, 195-71-11173/195-71-11183, 175-70-21136/175-70-21126, 140-70-11170/140-70-11180, 14X-71-11330/14X-71-11340, 144-70-11180/144-70-11170, 195-71-61930/195-71-61940, 195-71-51630/195-71-51640, 17M-71-21930/17M-71-21940, 150-70-21346/150-70-21356, 144-70-11251/144-70-11261, 13F-Z27-1581/13F-Z27-1571, 13F-Z27-1581/13F-Z27-1571, etc. |
| Matériel | Heat-treated Manganese Steel 16Mn and Heat-treated Boron Steel 30MnB |
| Color | Yellow or as customer required |
| Logo | No logo or customer logo by painting or stamping |
| Package | Plywood Pallets with plastic wrap |
| MOQ | Total 1000kg for one order |
| Delivery time | 20-30 days after order confirmation |
| Thickness | End Bit:16-75mm |
| Different type | Hot cupped end bit, level cut end bit |
| Service | OEM Part Number or Customized as customer requestWe can identify blades you need if you give the dimensions.Patience and professional pre-sale, in-sale, and after-sale services staff will answer and solve your problem very efficiently. |
Produits similaires
-
Hensley XS252RC Komatsu PC3000 Tooth Rock Chisel
bucket teethDescription XS252RC Bucket Tip for Komatsu PC3000 Excavators, Standard Rock Tooth for shovel excavators loaders, Side Pinned Tooth Pick Point Tip, Komatsu Excavator Backhoe Wheel Loader Bucket Attachments, Kmax XS Teeth System, DRP Hensley bucket teeth and...
-
96089140, 550XS252CL HENSLEY PC3000 Adapter LH
bucket teethDescription 96089140, 55OXS252CL HENSLEY PC3000 Adapter LH, Bucket Welded on Adapter, HENSLEY Komatsu KMAX Bucket Adapter, Excavator LoaderBackhoe Skd Steer Atachment Point Holder, Hensley Style Standard Bucket Side Pin Tooth Adapters, OEM Aftermarket Komatsu...
-
LS5501750JL 93295840 Komatsu PC3000 LIP SHROUD
bucket teethDescription LS5501750JL 93295840 Komatsu PC3000 Bucket Guard LH, Replacement Aftermarket OEM Parts LS5501750JL / 93295840/932-958-40 Suitable for Dozers, Loaders, Excavators, Diggers, Buy Bucket adapters, guards & sidebars, Komatsu genuine, new parts with...
-
6Y6335 6Y6335R Bolt On Bucket Tooth For Backhoe Bucket
bucket teethDescription Product Specification F actory T our Advanced process Best performance Combining unique material with excellent heat treatment, our bucket teeth point can maximize its wear. And our design makes products more wear-resistant and durable! Perfect...


