Komatsu Cutting Edges and End Bits for Dozer 175-71-22272 175-71-22282
Description Komatsu dozer end bit information Komatsu dozer end bit pictures FAQ 1) Q: Can you tell me what is the material for your cutting edges? A: We can provide C80 carbon steel and 30MnB heat-treated boron steel for curved grader blades; 16Mn...
وصف
Komatsu dozer end bit
information
Komatsu dozer end bit pictures
التعليمات
1)
Q:
Can you tell me
what is
the
material for
your
cutting edges?
A: We can provide C80 carbon steel and 30MnB heat-treated boron steel for curved grader blades; 16Mn heat-treated manganese steel and 30MnB heat-treated boron steel for flat cutting edges and end bits.
2)
Q: What
'
s the hardness of your cutting edges and end bits?
A: HB280-320 for C80 carbon steel.
HB330-370 for manganese steel and HB440-480 for boron steel.
3)
Q:
Can
you tell me the longest size you can make for cutting edges? And the widest dimension?
A: It is 4000mm for longest and 800mm for widest.
4)
Q: How do you control the quality?
A: We have in-process inspectors to check all dimension and the hardness. We also have final inspectors to check everything???dimension, holes distance, hardness???before packing.
5)
Q: Could you provide the test report/material certificate?
A: Yes, of course. We can provide you detailed report with material composition and performance.
6
)
Q: If I send you a drawing, can you make as my drawing? Can you make customized products?
A: Yes, send us your drawing or detailed dimension, we will provide you the formal drawings to check.
Hot Tags: komatsu cutting edges and end bits for dozer 175-71-22272 175-71-22282, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
68 bucket cutting edge
,
cutting edge blades
,
195 70 12492
,
195 71 11654
,
equipment cutting edges
,
bulldozer cutting edge
| اسم | Komatsu end bit, end bit dozer |
| رقم القطعة | 175-71-22272 175-71-22282 |
| يكتب | Hot cupped end bits |
| البعد | 540*254*40 7*7/8" |
| Unit weight | 39.6kgs |
| Bolt and nut | 02090-11495+02290-11422 |
| Application | Komatsu Dozer D61EX, D65E, D65EX, D135A, D155A |
| Popular item | 175-71-22272/175-71-22282, 195-71-11173/195-71-11183, 175-70-21136/175-70-21126, 140-70-11170/140-70-11180, 14X-71-11330/14X-71-11340, 144-70-11180/144-70-11170, 195-71-61930/195-71-61940, 195-71-51630/195-71-51640, 17M-71-21930/17M-71-21940, 150-70-21346/150-70-21356, 144-70-11251/144-70-11261, 13F-Z27-1581/13F-Z27-1571, 13F-Z27-1581/13F-Z27-1571, etc. |
| مادة | Heat-treated Manganese Steel 16Mn and Heat-treated Boron Steel 30MnB |
| Color | Yellow or as customer required |
| Logo | No logo or customer logo by painting or stamping |
| Package | Plywood Pallets with plastic wrap |
| MOQ | Total 1000kg for one order |
| Delivery time | 20-30 days after order confirmation |
| Thickness | End Bit:16-75mm |
| Different type | Hot cupped end bit, level cut end bit |
| Service | OEM Part Number or Customized as customer requestWe can identify blades you need if you give the dimensions.Patience and professional pre-sale, in-sale, and after-sale services staff will answer and solve your problem very efficiently. |
منتجات ذات صلة
-
Hensley XS252RC Komatsu PC3000 Tooth Rock Chisel
bucket teethDescription XS252RC Bucket Tip for Komatsu PC3000 Excavators, Standard Rock Tooth for shovel excavators loaders, Side Pinned Tooth Pick Point Tip, Komatsu Excavator Backhoe Wheel Loader Bucket Attachments, Kmax XS Teeth System, DRP Hensley bucket teeth and...
-
Hensley RH550XS252CR PC3000 BUCKET ADAPTER
bucket teethDescription Komatsu PC3000 BUCKET ADAPTOR Hensley 550XS252CR 550XS252CL, Whee Loader Corner Adapter Komatsu Loader Excavator Dozer Spare Parts Casting Tooth Points, Center and Corner Tips, Komatsu Monoblock Teeth Adaptor, Replacement Parts Unitooth, Bucket...
-
DP7C8930 Wear Strip For Caterpillar Motor Grader
bucket teethDescription The DP7C8930 wear plate is a higha??quality wear part designed for Caterpillar motor graders. It is engineered to deliver excellent wear resistance and long service life under demanding working conditions. Manufactured from premium alloy steel and...
-
Replacement Bucket Cutting Edges for Loaders 3G6395
bucket teethDescription Loader bucket edge information Our blades material is high strength alloy steel, which make our cutting edges and end bits more wear resistant and durable. With excellent performance, high wear resistance and nice surface finish, our blades will...


