Caterpillar Style Dozer Cutting Edge Blades 6Y5540
Description Dozer cutting edge information: Popular dozer cutting edge Dozer cutting edge pictures Hot Tags: caterpillar style dozer cutting edge blades 6y5540, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,...
Description
Dozer cutting edge
information:
Popular dozer cutting edge
Dozer cutting edge pictures
Hot Tags: caterpillar style dozer cutting edge blades 6y5540, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
double bevel cutting edge
,
caterpillar dozer blades
,
17M 71 21550
,
bolt on reversible blade
,
equipment cutting edges
,
17A 71 11351
| Nom | Cutting edge blades |
| Numéro de pièce | 6Y5540 |
| Taper | |> DBF Cutting Edge |
| Dimension | 803*330*30 5*1" |
| Unit weight | 57kgs |
| Bolt and nut | 4J9058+ 2J3507 |
| Alternative part no. | 4T9587 |
| Application | CAT Dozer D8L D8N D9N |
| Service | OEM Part No. or Customized |
| Popular item | 7T9125, 6Y5540, 4T6381, 7T5702, 9W1878, 4T3004???4T3009 , 4T8940, 4T2315, 4T2988, 3G4282 , 4T6659 , 4T3010 , 7T9126, 7T3492, 9U8057 , 9W5232, 9W4500, 9W7043, 9W6656, 9W4494, 135-9395, 4T6230, 112-2471 ,T198126, T120980???T120979, T162841, 710088S, 710064S, 720074NS, etc. |
| Matériel | Heat-treated Manganese Steel 16Mn and Heat-treated Boron Steel 30MnB |
| Color | Yellow or as customer required |
| Logo | No logo or customer logo by painting or stamping |
| Package | Plywood Pallets with plastic wrap |
| MOQ | 1000kg for one order |
| Delivery time | 15-30 days after order confirmation |
| Thickness | Cutting Edges: 13mm to 80mm |
| Different type | DBF Cutting Edge ||, DBF Cutting Edges |>, DBF Cutting Edges < >, DBF serrated cutting edge |
| Dozer blades | Cutting edges and end bits, bulldozer cutting edges and end bits, cat cutting edge, caterpillar blades, caterpillar dozer blades, caterpillar blades, caterpillar cutting edge, dozer cutting edges, bulldozer cutting edge, bulldozer blades , etc. |
| Modèle | Center Edge | Qty Req | End Edge | Qty Req |
| D3C, D4C | 4T6230 | 2 | 6Y58396Y5840 | 11 |
| D4 | 4T2977 | 2 | 3G83213G8322 | 11 |
| D5 | 4T2978 | 1 | 3G82953G8296 | 11 |
| D6C | 4T3009 | 2 | 3G82973G8298 | 11 |
| D8K | 4T2988 | 3 | 3G83013G8302 | 11 |
| D8L | 4T29984T2987 | 22 | 3G83173G8318 | 11 |
| D8N | 4T63816Y5540 | 12 | 8E41938E4194 | 11 |
| D9N | 6Y55386Y5540 | 12 | 8E41978E4196 | 11 |
| D10N | 9W66099W6608 | 22 | 8E41998E4198 | 11 |
Produits similaires
-
Komatsu Bucket Lip Shrouds LS4751400JL
bucket teethDescription LS4751400JL PC2000 Komatsu Corner Lip Shroud Left Hand, Bucket Guard, Wear Cap, Wing Shroud, KOMATSU PC3000 LOWER VERTICAL SHROUD, Replacement Komatsu Wear Protector System, Wrap around shroud, Bucket Armour, Loader Excavator Mining Tooth System...
-
LS5501750J Heavy GET Parts Lip Shroud
bucket teethDescription LS5501750J Komatsu BUCKET CENTER PROTECTION, Replacement Aftermarket OEM Parts 93295940/LS5501750J/932-959-40 Suitable for Dozers, Loaders, Excavators, Diggers, Buy Bucket odapters, guards & sidebars, Komatsu genuine, new parts with delivery,...
-
DP7C8930 Wear Strip For Caterpillar Motor Grader
bucket teethDescription The DP7C8930 wear plate is a higha??quality wear part designed for Caterpillar motor graders. It is engineered to deliver excellent wear resistance and long service life under demanding working conditions. Manufactured from premium alloy steel and...
-
Kobelco SK200 bucket side cutter 2412N289D11 2412N289D21
bucket teethDescription Product Feature s Part Number: 2412N289D11, 2412N289D21 Name: Kobelco side cutter Model: Kobelco SK200 Type: Bolt-on 4 holes side cutters yfwearparts is an experienced investment casting foundry specialized in manufacturing different types of Kobelco...


