Caterpillar Style Cutting Edge End Bit 8E4193 8E4194
Description Dozer End Bit Parameter Dozer End Bit Pictures Normal Blades with bolts and nuts Hot Tags: caterpillar style cutting edge end bit 8e4193 8e4194, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale, blade...
Description
Dozer End Bit Parameter
Dozer End Bit Pictures
Normal Blades with bolts and nuts
Hot Tags: caterpillar style cutting edge end bit 8e4193 8e4194, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
blade cutting edge
,
Dozer Cutting Edges
,
dozer cutting edges and end bits
,
6J8814
,
8E4198
,
cutting edge parts
| Nom | Dozer end bits, end bit |
| Numéro de pièce | 8E4193 |
| Taper | Hot cupped end bit RH |
| Dimension | 585*330*40 7*1" |
| Unit weight | 57.6kgs |
| Bolt and nut | 4F4042+2J3507 |
| Alternative part no. | 7T9089 |
| Application | CAT Dozer D8N |
| Service | OEM Part Number or Customized |
| Popular item | 3G8283/3G8284, 8E4193/ 8E4194, 8E4196/ 8E4197, 8E4198/8E4199, 9W1875/ 9W1876, 3G8319/3G8320, 9W8874/9W8875, 8E4545/8E4546, 9W8874/9W875, 9W6198 / 9W6199, 3G8315/3G8316, 9J1477/ 9J1478, 6Y4410/ 6Y4411, 9W1875/ 9W1876, 4T4435 / 4T4436, T223519/T223520???T204080/T204081, 9183811/9183812... |
| Matériel | Heat-treated Manganese Steel 16Mn and Heat-treated Boron Steel 30MnB |
| Color | Yellow or as customer required |
| Logo | No logo or customer logo by painting or stamping |
| Package | Cutting edge and end bits: Plywood Pallets with plastic wrapBucket Teeth and Adapters: Plywood Cases with polybagBolts and Nuts/Pins and Retainers: Carbon box and plywood cases |
| MOQ | One order 1000kg |
| Delivery time | 15-30 days after order confirmation |
| Thickness | End Bit: 16-75mm |
| Different type | Hot cup end bit, Level cut end bit |
| Dozer blades | Dozer end bits, end bits, end bit dozer, end bits for dozer, dozer blade skid steer, dozer cutting edges for sale, bulldozer cutting edge, bucket cutting edgea?|a?| |
| Part number | Description | Bolts | Nuts |
| 5D9553 | Grader blades | 3F5108 | 4K0367 |
| 7D1158 | Grader blades | 4F7827 | 2J3506 |
| 8E5530 | Grader End bits | 1J6762 | 2J3506 |
| 8E5531 | Grader End bits | 3F5108 | 4K0367 |
| 4T6659 | Dozer Cutting edges | 5J4773 | 2J3506 |
| 4T3009 | Dozer Cutting edges | 4F7827 | 2J3506 |
| 9W1878 | Dozer Cutting edges | 5J4773 | 5P8248 |
| 7T5702 | Dozer Cutting edges | 4J9258 | 2J3507 |
| 4T6695 | Loader Segment | 1J5607 | 2J3507 |
| 4T6699 | Loader Segment | 5P8823 | 3K9770 |
| 8E4193/8E4194 | Dozer End bits | 4J9058 | 2J3507 |
| 8E4198/8E4199 | Dozer End bits | 5P8823 | 3K9770 |
Produits similaires
-
ES6697-5 ES6697-5HX Hensley Style Heel Block Shroud
bucket teethDescription Bucket Corner Protection Heel ES6697-5 (50mm), Replacement Aftermarket OEM Parts ES6697-5 / ES66975HX Weld-on Heel Shroud Corner Guard Protector suitable for Loaders, Excavators, Diggers, Bulldozers, Buy Bucket guards & sidebars Esco genuine, new...
-
LS550-1750JR 93295740 HENSLEY J-Bolt Lip Shrouds
bucket teethDescription 93295740 LS5501750JR Hensley Bucket Lip Protector Replacement Aftermarket OEM Parts 93295740/LS5501750JR/932-957-40 Suitable for Dozers, Loaders, Excavators, Diggers, Buy Bucket odapters, guards & sidebars, Komatsu genuine, new parts with...
-
6G4372 Wear Strip Fits Caterpillar 14M 14M3 16M 16M3 18M3
bucket teethDescription 6G4372 Wear Guide for Grader Engine 16M 120H 140G 140H 16G 160H, Motor Grader Moldboard Slide Strip, WEAR STRIP fits Caterpillar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear plates,...
-
Cat Style Excavator Bucket Tooth 9W8552RC
bucket teethDescription C ompany Introduction yfwearparts is an experienced investment casting foundry specialized in manufacturing excavator tooth, and adapters. With fully equipped facilities, we have redundant manufacturing capabilities that enable us to produce top quality...


