Komatsu D155 Dozer Cutting Edges and End Bits 17A-71-11351
Description Komatsu blades information Popular Komatsu blades Cutting edges Pictures Hot Tags: komatsu d155 dozer cutting edges and end bits 17a-71-11351, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale, cat...
Description
Komatsu blades
information
Popular Komatsu blades
Cutting edges Pictures
Hot Tags: komatsu d155 dozer cutting edges and end bits 17a-71-11351, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
cat cutting edge
,
4T6381
,
double bevel cutting edge
,
17M 71 21550
,
caterpillar blades
,
bolt on reversible blade
| Nome | Dozer cutting edges and end bits |
| Part No. | 17A-71-11351 |
| Tipo | | > DBF Cutting Edge |
| Dimension | 764*330*30 5*1" |
| Unit weight | 55kgs |
| Bolt and nut | 17A-71-12451+17M-71-21530 |
| Application | Komatsu Dozer D155A |
| Popular item | 175-70-26310, 195-71-11654, 144-70-11131, 154-81-11191, 144-920-1120, 17M-71-21550, 195-71-61550, 17M-71-21550, 17A-71-11351, 198-71-11181, 198-72-11181, 11G-71-31170, 154-81-11190, 144-920-1120, 154-70-11314, 144-70-11131, 154-81-11191, 154-70-11314, 130-70-61170a?|a?| |
| Material | Heat-treated Manganese Steel 16Mn and Heat-treated Boron Steel 30MnB |
| Color | Yellow or as customer required |
| Logo | No logo or customer logo by painting or stamping |
| Package | Plywood Pallets with plastic wrap |
| MOQ | Total 1000kg for one order |
| Delivery time | 20-30 days after order confirmation |
| Thickness | Cutting Edges: 13mm to 80mm. End Bit:16-75mm |
| Different type | DBF cutting edge ||, DBF Cutting Edges |>, DBF Cutting Edges < > |
| Service | Please kindly offer us the part no. list or relevant machine model no. We can also produce bucket teeth and adapters from customers drawings or samples. |
| Product Range | Motor Grader Blades and End Bits, Dozer Cutting Edge, Loader Bucket Edges, Excavator Cutting edge, Scraper Cutting Edge, Bucket Teeth and adapters Side Cutters, Bucket shroud, Ripper Shank, Bolts and Nuts, Pins and Retainer, etc. |
| Model No. | Center Edge | Qty Req | End Edge | Qty Req |
| D60A, D65A.D60E, D65E | 144-70-11131144-920-1120 | 22 | 144-70-11180144-70-11190 | 11 |
| D80A, D80E,D85A, D85E, | 154-70-11314 | 3 | 150-70-21346150-70-21356 | 11 |
| D135A, D155A-2 | 175-70-26310175-70-21115 | 12 | 175-70-21126175-70-21136 | 11 |
| D135A, D155A-2 | 175-70-26310 | 3 | 175-71-22272175-71-22282 | 11 |
| D135A, D155A-2 | 175-72-21123 | 4 | 175-70-21126175-70-21136 | 11 |
| D150A, D155A | 175-71-11242 | 2 | 175-71-22271175-71-22281 | 11 |
| D150A, D155A | 175-70-21114 | 2 | 175-70-21125175-70-21135 | 11 |
| D155A-3 D155AX | 195-70-1249217A-71-11351 | 12 | 17M-71-2193017M-71-21940 | 11 |
| D275A | 195-71-1165417M-71-21550 | 12 | 17M-71-2193017M-71-21940 | 11 |
| D355A | 195-71-11654 | 3 | 195-71-11173195-71-11183 | 11 |
| D355A | 195-70-12492195-71-11654 | 32 | 195-71-51630195-71-51640 | 11 |
| D375A | 198-72-11181198-71-11181 | 22 | 195-71-61930195-71-61940 | 11 |
| D375A | 198-72-11181195-71-61550 | 22 | 195-71-61930195-71-61940 | 11 |
Produtos Relacionados
-
Hensley XS252RC Komatsu PC3000 Tooth Rock Chisel
bucket teethDescription XS252RC Bucket Tip for Komatsu PC3000 Excavators, Standard Rock Tooth for shovel excavators loaders, Side Pinned Tooth Pick Point Tip, Komatsu Excavator Backhoe Wheel Loader Bucket Attachments, Kmax XS Teeth System, DRP Hensley bucket teeth and...
-
Hensley RH550XS252CR PC3000 BUCKET ADAPTER
bucket teethDescription Komatsu PC3000 BUCKET ADAPTOR Hensley 550XS252CR 550XS252CL, Whee Loader Corner Adapter Komatsu Loader Excavator Dozer Spare Parts Casting Tooth Points, Center and Corner Tips, Komatsu Monoblock Teeth Adaptor, Replacement Parts Unitooth, Bucket...
-
550WS252 KOMATSU LOWER VERTICAL SHROUD
bucket teethDescription 550WS252 KOMATSU LOWER VERTICAL SHROUD, Adapter Protector, Replacement Komatsu Wear Plate System, Wear Runners, Wrap around shroud, Bucket Armour, Loader Excavator Wear Parts, Mining Tooth System and shovel lip shroud. Bucket Protection Part...
-
LS5501750JL 93295840 Komatsu PC3000 LIP SHROUD
bucket teethDescription LS5501750JL 93295840 Komatsu PC3000 Bucket Guard LH, Replacement Aftermarket OEM Parts LS5501750JL / 93295840/932-958-40 Suitable for Dozers, Loaders, Excavators, Diggers, Buy Bucket adapters, guards & sidebars, Komatsu genuine, new parts with...


