Caterpillar Style Dozer Cutting Edge Blades 6Y5540
Description Dozer cutting edge information: Popular dozer cutting edge Dozer cutting edge pictures Hot Tags: caterpillar style dozer cutting edge blades 6y5540, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,...
Description
Dozer cutting edge
information:
Popular dozer cutting edge
Dozer cutting edge pictures
Hot Tags: caterpillar style dozer cutting edge blades 6y5540, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
double bevel cutting edge
,
caterpillar dozer blades
,
17M 71 21550
,
bolt on reversible blade
,
equipment cutting edges
,
17A 71 11351
| Name | Cutting edge blades |
| Part No. | 6Y5540 |
| Type | |> DBF Cutting Edge |
| Dimension | 803*330*30 5*1" |
| Unit weight | 57kgs |
| Bolt and nut | 4J9058+ 2J3507 |
| Alternative part no. | 4T9587 |
| Application | CAT Dozer D8L D8N D9N |
| Service | OEM Part No. or Customized |
| Popular item | 7T9125, 6Y5540, 4T6381, 7T5702, 9W1878, 4T3004???4T3009 , 4T8940, 4T2315, 4T2988, 3G4282 , 4T6659 , 4T3010 , 7T9126, 7T3492, 9U8057 , 9W5232, 9W4500, 9W7043, 9W6656, 9W4494, 135-9395, 4T6230, 112-2471 ,T198126, T120980???T120979, T162841, 710088S, 710064S, 720074NS, etc. |
| Material | Heat-treated Manganese Steel 16Mn and Heat-treated Boron Steel 30MnB |
| Color | Yellow or as customer required |
| Logo | No logo or customer logo by painting or stamping |
| Package | Plywood Pallets with plastic wrap |
| MOQ | 1000kg for one order |
| Delivery time | 15-30 days after order confirmation |
| Thickness | Cutting Edges: 13mm to 80mm |
| Different type | DBF Cutting Edge ||, DBF Cutting Edges |>, DBF Cutting Edges < >, DBF serrated cutting edge |
| Dozer blades | Cutting edges and end bits, bulldozer cutting edges and end bits, cat cutting edge, caterpillar blades, caterpillar dozer blades, caterpillar blades, caterpillar cutting edge, dozer cutting edges, bulldozer cutting edge, bulldozer blades , etc. |
| Model | Center Edge | Qty Req | End Edge | Qty Req |
| D3C, D4C | 4T6230 | 2 | 6Y58396Y5840 | 11 |
| D4 | 4T2977 | 2 | 3G83213G8322 | 11 |
| D5 | 4T2978 | 1 | 3G82953G8296 | 11 |
| D6C | 4T3009 | 2 | 3G82973G8298 | 11 |
| D8K | 4T2988 | 3 | 3G83013G8302 | 11 |
| D8L | 4T29984T2987 | 22 | 3G83173G8318 | 11 |
| D8N | 4T63816Y5540 | 12 | 8E41938E4194 | 11 |
| D9N | 6Y55386Y5540 | 12 | 8E41978E4196 | 11 |
| D10N | 9W66099W6608 | 22 | 8E41998E4198 | 11 |
Related products
-
Lip Wear Protection WS141LL For Kommatsu PC200
bucket teethDescription Komatsu Parts J-Bolt Lip Wear Protection WS141LL, Replacement Komatsu Weld-on Bucket Guard Lip Shrouds, Gum Guard,Base edge protector, Wrap around shroud, Bucket Armour, Loader Excavator Wear Parts, Lip Protector, Komatsu mining backhoe and shovel...
-
6G4372 Wear Strip Fits Caterpillar 14M 14M3 16M 16M3 18M3
bucket teethDescription 6G4372 Wear Guide for Grader Engine 16M 120H 140G 140H 16G 160H, Motor Grader Moldboard Slide Strip, WEAR STRIP fits Caterpillar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear plates,...
-
5T8365 Strip Wear Fits CATERPILLAR
bucket teethDescription Caterpillar Style Strip Block 5T8365 /3807418/4D7542/4461522, Motor Grader Moldboard SlideStrip, WEAR STRIP fits Caterpilar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear plates,...
-
Daewoo DH360 Bucket Tooth Adapter 713-00032RC
bucket teethDescription Product Specificatio n Daewoo bucket tooth adapter Ningbo Sanjin production All the bucket teeth and adapters made in our foundry are used advanced lost wax investment casting process. The main process for excavator bucket teeth includes:...


