Caterpillar Style Cutting Edge End Bit 8E4193 8E4194
Description Dozer End Bit Parameter Dozer End Bit Pictures Normal Blades with bolts and nuts Hot Tags: caterpillar style cutting edge end bit 8e4193 8e4194, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale, blade...
Description
Dozer End Bit Parameter
Dozer End Bit Pictures
Normal Blades with bolts and nuts
Hot Tags: caterpillar style cutting edge end bit 8e4193 8e4194, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
blade cutting edge
,
Dozer Cutting Edges
,
dozer cutting edges and end bits
,
6J8814
,
8E4198
,
cutting edge parts
| Name | Dozer end bits, end bit |
| Part No. | 8E4193 |
| Type | Hot cupped end bit RH |
| Dimension | 585*330*40 7*1" |
| Unit weight | 57.6kgs |
| Bolt and nut | 4F4042+2J3507 |
| Alternative part no. | 7T9089 |
| Application | CAT Dozer D8N |
| Service | OEM Part Number or Customized |
| Popular item | 3G8283/3G8284, 8E4193/ 8E4194, 8E4196/ 8E4197, 8E4198/8E4199, 9W1875/ 9W1876, 3G8319/3G8320, 9W8874/9W8875, 8E4545/8E4546, 9W8874/9W875, 9W6198 / 9W6199, 3G8315/3G8316, 9J1477/ 9J1478, 6Y4410/ 6Y4411, 9W1875/ 9W1876, 4T4435 / 4T4436, T223519/T223520???T204080/T204081, 9183811/9183812... |
| Material | Heat-treated Manganese Steel 16Mn and Heat-treated Boron Steel 30MnB |
| Color | Yellow or as customer required |
| Logo | No logo or customer logo by painting or stamping |
| Package | Cutting edge and end bits: Plywood Pallets with plastic wrapBucket Teeth and Adapters: Plywood Cases with polybagBolts and Nuts/Pins and Retainers: Carbon box and plywood cases |
| MOQ | One order 1000kg |
| Delivery time | 15-30 days after order confirmation |
| Thickness | End Bit: 16-75mm |
| Different type | Hot cup end bit, Level cut end bit |
| Dozer blades | Dozer end bits, end bits, end bit dozer, end bits for dozer, dozer blade skid steer, dozer cutting edges for sale, bulldozer cutting edge, bucket cutting edgea?|a?| |
| Part number | Description | Bolts | Nuts |
| 5D9553 | Grader blades | 3F5108 | 4K0367 |
| 7D1158 | Grader blades | 4F7827 | 2J3506 |
| 8E5530 | Grader End bits | 1J6762 | 2J3506 |
| 8E5531 | Grader End bits | 3F5108 | 4K0367 |
| 4T6659 | Dozer Cutting edges | 5J4773 | 2J3506 |
| 4T3009 | Dozer Cutting edges | 4F7827 | 2J3506 |
| 9W1878 | Dozer Cutting edges | 5J4773 | 5P8248 |
| 7T5702 | Dozer Cutting edges | 4J9258 | 2J3507 |
| 4T6695 | Loader Segment | 1J5607 | 2J3507 |
| 4T6699 | Loader Segment | 5P8823 | 3K9770 |
| 8E4193/8E4194 | Dozer End bits | 4J9058 | 2J3507 |
| 8E4198/8E4199 | Dozer End bits | 5P8823 | 3K9770 |
Related products
-
Komatsu Bucket Lip Shrouds LS4751400JL
bucket teethDescription LS4751400JL PC2000 Komatsu Corner Lip Shroud Left Hand, Bucket Guard, Wear Cap, Wing Shroud, KOMATSU PC3000 LOWER VERTICAL SHROUD, Replacement Komatsu Wear Protector System, Wrap around shroud, Bucket Armour, Loader Excavator Mining Tooth System...
-
ES6697-5 ES6697-5HX Hensley Style Heel Block Shroud
bucket teethDescription Bucket Corner Protection Heel ES6697-5 (50mm), Replacement Aftermarket OEM Parts ES6697-5 / ES66975HX Weld-on Heel Shroud Corner Guard Protector suitable for Loaders, Excavators, Diggers, Bulldozers, Buy Bucket guards & sidebars Esco genuine, new...
-
Cat Style Excavator Bucket Tooth 9W8552RC
bucket teethDescription C ompany Introduction yfwearparts is an experienced investment casting foundry specialized in manufacturing excavator tooth, and adapters. With fully equipped facilities, we have redundant manufacturing capabilities that enable us to produce top quality...
-
Cat Style Excavator J350 1U3352 Bucket Teeth or Tooth
bucket teethDescription C ompany Introduction Ningbo Sanjin factory produce a large inventory of bucket teeth and reliable quality bucket tooth. You can get reliable quality, factory price, quick Response and excellent service from us. All of our efforts is to make...


