Cat D135 D155 Dozer Blade Cutting Edge Parts 175-70-26310
Description Dozer blade cutting edge information Popular Dozer blade cutting edge Dozer blade cutting edge Pictures Manufacturer in China As a leading manufacturer of G.E.T. Parts in Ningbo, our products export to more than 55 countries all over the world....
Description
Dozer blade cutting edge
information
Popular Dozer blade cutting edge
Dozer blade cutting edge Pictures
Manufacturer in China
As a leading manufacturer of G.E.T. Parts in Ningbo, our products export to more than 55 countries all over the world. And we have our own factory which can provide stable quality ground engaging tools products, fast delivery and competitive factory price without any trading company.
Products Range
We can manufacture all range of G.E.T. parts including cutting edges and end bits, bucket teeth and adapters, ripper teeth and shank protectors, Side cutters and bucket protection, pins and retainers, bolts and nuts. Other related parts like Chocky bars, bucket, undercarriage parts, bucket pins and bushing, breaker chisel are also supplied.
Quality Guarantee
We are using raw material from the best steel plant in China. We own very professional manufacturing facilities in each production and strict QC to provide the guaranteed products to our customers. We also have ISO 9001:2008 and SGS certificate.
Customizable Products
We can make products by OEM part number or by customized request. Please send us the draft drawings or the detailed dimension, we will help to find the correct products you need. And our whole team can also provide technical support to all our customers.
Hot Tags: cat d135 d155 dozer blade cutting edge parts 175-70-26310, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, price, buy, cheap, for sale,
bulldozer cutting edges and end bits
,
end bit dozer
,
cat cutting edge
,
dozer cutting edges for sale
,
8E4198
,
shank guards
| Name | Dozer blade cutting edge, Cutting edge parts |
| Part No. | 175-70-26310 |
| Type | | | Cutting Edge |
| Dimension | 1064*254*25 7*7/8" |
| Unit weight | 49.4kgs |
| Bolt and nut | 175-71-11454 + 175-71-11530 |
| Application | Komatsu Dozer D135, D155 |
| Popular item | 175-70-26310, 195-71-11654, 144-70-11131, 154-81-11191, 144-920-1120, 17M-71-21550, 195-71-61550, 17M-71-21550, 17A-71-11351, 198-71-11181, 198-72-11181, 11G-71-31170, 154-81-11190, 144-920-1120, 154-70-11314, 144-70-11131, 154-81-11191, 154-70-11314, 130-70-61170a?|a?| |
| Material | Heat-treated Manganese Steel 16Mn and Heat-treated Boron Steel 30MnB |
| Color | Yellow or as customer required |
| Logo | No logo or customer logo by painting or stamping |
| Package | Plywood Pallets with plastic wrap |
| MOQ | Total 1000kg for one order |
| Delivery time | 20-30 days after order confirmation |
| Thickness | Cutting Edges: 13mm to 80mm. |
| D3C, D4C | 4T6230 | 2 | 6Y58396Y5840 | 11 |
| D4 | 4T2977 | 2 | 3G83213G8322 | 11 |
| D5 | 4T2978 | 1 | 3G82953G8296 | 11 |
| D6C | 4T3009 | 2 | 3G82973G8298 | 11 |
| D8K | 4T2988 | 3 | 3G83013G8302 | 11 |
| D8L | 4T29984T2987 | 22 | 3G83173G8318 | 11 |
| D8N | 4T63816Y5540 | 12 | 8E41938E4194 | 11 |
| D9N | 6Y55386Y5540 | 12 | 8E41978E4196 | 11 |
| D10N | 9W66099W6608 | 22 | 8E41998E4198 | 11 |
| D60A, D65A.D60E, D65E | 144-70-11131144-920-1120 | 22 | 144-70-11180144-70-11190 | 11 |
| D80A, D80E,D85A, D85E, | 154-70-11314 | 3 | 150-70-21346150-70-21356 | 11 |
| D135A, D155A-2 | 175-70-26310175-70-21115 | 12 | 175-70-21126175-70-21136 | 11 |
| D135A, D155A-2 | 175-70-26310 | 3 | 175-71-22272175-71-22282 | 11 |
| D135A, D155A-2 | 175-72-21123 | 4 | 175-70-21126175-70-21136 | 11 |
| D150A, D155A | 175-71-11242 | 2 | 175-71-22271175-71-22281 | 11 |
| D150A, D155A | 175-70-21114 | 2 | 175-70-21125175-70-21135 | 11 |
| D155A-3 D155AX | 195-70-1249217A-71-11351 | 12 | 17M-71-2193017M-71-21940 | 11 |
| D275A | 195-71-1165417M-71-21550 | 12 | 17M-71-2193017M-71-21940 | 11 |
| D355A | 195-71-11654 | 3 | 195-71-11173195-71-11183 | 11 |
| D355A | 195-70-12492195-71-11654 | 32 | 195-71-51630195-71-51640 | 11 |
| D375A | 198-72-11181198-71-11181 | 22 | 195-71-61930195-71-61940 | 11 |
| D375A | 198-72-11181195-71-61550 | 22 | 195-71-61930195-71-61940 | 11 |
Related products
-
Hensley XS252RC Komatsu PC3000 Tooth Rock Chisel
bucket teethDescription XS252RC Bucket Tip for Komatsu PC3000 Excavators, Standard Rock Tooth for shovel excavators loaders, Side Pinned Tooth Pick Point Tip, Komatsu Excavator Backhoe Wheel Loader Bucket Attachments, Kmax XS Teeth System, DRP Hensley bucket teeth and...
-
XS250P XS250PX 95137240 PC2000 Excavator Teeth Pin
bucket teethDescription XS250PX XS250P Hensley Mining XS Tooth Pin, Part No. XS250PX, XS250P,XS250PC, KP250C, KP250X Suitable for Bucket Tooth &Adapter, used in Excavator, Digger, Wheel Loader, Skid Steer, Backhoe Loader, Scraper, Bulldozer China Wholesale Price Buy...
-
550WS252 KOMATSU LOWER VERTICAL SHROUD
bucket teethDescription 550WS252 KOMATSU LOWER VERTICAL SHROUD, Adapter Protector, Replacement Komatsu Wear Plate System, Wear Runners, Wrap around shroud, Bucket Armour, Loader Excavator Wear Parts, Mining Tooth System and shovel lip shroud. Bucket Protection Part...
-
5T8365 Strip Wear Fits CATERPILLAR
bucket teethDescription Caterpillar Style Strip Block 5T8365 /3807418/4D7542/4461522, Motor Grader Moldboard SlideStrip, WEAR STRIP fits Caterpilar Aftermarket Parts, CAT Motor Grader Blade Slide Strip-Wear, Bronze Brass Casting Drawbar wear strip block wear plates,...


